fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 15.03.2018. n/z Rozliczenie podatku.
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Marca 2020

Rozliczasz PIT z ulgą? Fiskus po kilku miesiącach może zażądać zwrotu pieniędzy

Ulga prorodzinna daje rodzicom realne szanse na oszczędności, ale jak się okazuje fiskus już po paru miesiącach żąda zwrotu odliczenia podatku, bo nie mają do nie prawa - informuje “Rzeczpospolita”.

Ulga rodzinna do zwrotu? Wielu nie ma o tym pojęcia

Chociaż ulga rodzinna to dla rodziców szansa, by oszczędzić na podatku, to w ciągu kilku lat od jej wprowadzenia pojawiły nowe limity i wyłączenia. W konsekwencji wiele osób traci prawo do ulgi, nawet nie mając o tym pojęcia. “Podatnicy dowiadują się po czasie, że chociaż skorzystali z odliczenia na dwoje dzieci, nie mają prawa do odpisu na żadne z nich” - pisze “Rzeczpospolita”.

Pilna wiadomość dla kredytobiorców. Podjęto ważną decyzję, od której zależą nasze kredytyPilna wiadomość dla kredytobiorców. Podjęto ważną decyzję, od której zależą nasze kredytyCzytaj dalej

Fiskus uznał, że ulga się nie należy

"Rz" przytacza sytuację czytelniczki z Łodzi, która ma dwie córki: 21-letnią studentkę i 13-letnią uczennicę. W rozliczeniu za 2018 r. skorzystała z ulgi rodzinnej na obie. Niestety, fiskus raz daje, raz zabiera.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Usypiali go i wykorzystywali. Ojciec z kolegami zgotowali 7-latkowi piekło

Jak podaje dziennik, po jakimś czasie otrzymała pismo z urzędu skarbowego, w którym poinformowano ją, że nie przysługuje jej prawo do ulgi ani na starszą, ani na młodszą córkę. Skarbówka zażądała od niej dopłaty PIT.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Ulga nie dla wszystkich rodziców

Czemu fiskus zażądał zwrotu? Starsza córka w 2018 r. miała kilka dorywczych zleceń i zarobiła łącznie 3200 zł. W tym przypadku skarbówka traktuje młodszą córkę jak jedynaczkę i stosuje limity odpowiednie dla rodziców, którzy wychowują jedno dziecko. Jeżeli ich zarobki przekroczą 112 tys. zł rocznie, to wtedy przepada im prawo do ulgi.

Ulga rodzinna działa w ten sposób, że od podatku można odliczyć do 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie i aż 2700 na czwarte i każde następne. Przy jednym dziecku obowiązuje limit dochodowy, jednak w przypadku posiadania dwójki dzieci limitów już nie ma.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające odkrycie pod Garwolinem. Martwy płód leżał za przystankiem, matka jest poszukiwana
  2. Wiele osób nawet nie wie, że ma chore nerki. Schorzenia, których nie wolno lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Poruszający wpis Martyny Wojciechowskiej. Pobicie, gwałt i niesamowita podróż kobiety
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News