BiznesINFO.pl > Finanse > Rozliczasz PIT z ulgą? Fiskus po kilku miesiącach może zażądać zwrotu pieniędzy
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Rozliczasz PIT z ulgą? Fiskus po kilku miesiącach może zażądać zwrotu pieniędzy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ulga rodzinna do zwrotu? Wielu nie ma o tym pojęcia

Chociaż ulga rodzinna to dla rodziców szansa, by oszczędzić na podatku, to w ciągu kilku lat od jej wprowadzenia pojawiły nowe limity i wyłączenia. W konsekwencji wiele osób traci prawo do ulgi, nawet nie mając o tym pojęcia. “Podatnicy dowiadują się po czasie, że chociaż skorzystali z odliczenia na dwoje dzieci, nie mają prawa do odpisu na żadne z nich” - pisze “Rzeczpospolita”.

Fiskus uznał, że ulga się nie należy

"Rz" przytacza sytuację czytelniczki z Łodzi, która ma dwie córki: 21-letnią studentkę i 13-letnią uczennicę. W rozliczeniu za 2018 r. skorzystała z ulgi rodzinnej na obie. Niestety, fiskus raz daje, raz zabiera.

Jak podaje dziennik, po jakimś czasie otrzymała pismo z urzędu skarbowego, w którym poinformowano ją, że nie przysługuje jej prawo do ulgi ani na starszą, ani na młodszą córkę. Skarbówka zażądała od niej dopłaty PIT.

Ulga nie dla wszystkich rodziców

Czemu fiskus zażądał zwrotu?  Starsza córka w 2018 r. miała kilka dorywczych zleceń i zarobiła łącznie 3200 zł. W tym przypadku skarbówka traktuje młodszą córkę jak jedynaczkę i stosuje limity odpowiednie dla rodziców, którzy wychowują jedno dziecko. Jeżeli ich zarobki przekroczą 112 tys. zł rocznie, to wtedy przepada im prawo do ulgi.

Ulga rodzinna działa w ten sposób, że od podatku można odliczyć do 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie i aż 2700 na czwarte i każde następne. Przy jednym dziecku obowiązuje limit dochodowy, jednak w przypadku posiadania dwójki dzieci limitów już nie ma.

Polecane