BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozliczasz PIT z ulgą? Fiskus po kilku miesiącach może zażądać zwrotu pieniędzy

5 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ulga prorodzinna daje rodzicom realne szanse na oszczędności, ale jak się okazuje fiskus już po paru miesiącach żąda zwrotu odliczenia podatku, bo nie mają do nie prawa - informuje “Rzeczpospolita".

Ulga rodzinna do zwrotu? Wielu nie ma o tym pojęcia

Chociaż ulga rodzinna to dla rodziców szansa, by oszczędzić na podatku, to w ciągu kilku lat od jej wprowadzenia pojawiły nowe limity i wyłączenia. W konsekwencji wiele osób traci prawo do ulgi, nawet nie mając o tym pojęcia. “Podatnicy dowiadują się po czasie, że chociaż skorzystali z odliczenia na dwoje dzieci, nie mają prawa do odpisu na żadne z nich” - pisze “Rzeczpospolita”.

Fiskus uznał, że ulga się nie należy

"Rz" przytacza sytuację czytelniczki z Łodzi, która ma dwie córki: 21-letnią studentkę i 13-letnią uczennicę. W rozliczeniu za 2018 r. skorzystała z ulgi rodzinnej na obie. Niestety, fiskus raz daje, raz zabiera.

Jak podaje dziennik, po jakimś czasie otrzymała pismo z urzędu skarbowego, w którym poinformowano ją, że nie przysługuje jej prawo do ulgi ani na starszą, ani na młodszą córkę. Skarbówka zażądała od niej dopłaty PIT.

Ulga nie dla wszystkich rodziców

Czemu fiskus zażądał zwrotu?  Starsza córka w 2018 r. miała kilka dorywczych zleceń i zarobiła łącznie 3200 zł. W tym przypadku skarbówka traktuje młodszą córkę jak jedynaczkę i stosuje limity odpowiednie dla rodziców, którzy wychowują jedno dziecko. Jeżeli ich zarobki przekroczą 112 tys. zł rocznie, to wtedy przepada im prawo do ulgi.

Ulga rodzinna działa w ten sposób, że od podatku można odliczyć do 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie i aż 2700 na czwarte i każde następne. Przy jednym dziecku obowiązuje limit dochodowy, jednak w przypadku posiadania dwójki dzieci limitów już nie ma.

Tagi:

DzieckoUrząd SkarbowypodatekFiskus

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >