Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.05.2023 09:05

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych

laptop
Domena publiczna

W piątek 26 maja 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju cyfrowego uczniów i nauczycieli. 

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

Za przyjęciem ustawy o wspieraniu rozwoju cyfrowego uczniów i nauczycieli głosowało 434 posłów, przeciw było 11 osób, 7 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada, że uczniowie klas czwartych, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, będą otrzymywać laptopy.  Dotyczy to także uczniów szkół publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej.

 Nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł. Listę osób uprawnionych poszerzono, taki bon będą mogli otrzymać także nauczyciele szkół niepublicznych.

Nauczyciele będą mogli przeznaczyć bon na zakup laptopa, nie będzie możliwości wymienienia go na gotówkę, ponadto będzie musiał wykonać jednorazową płatność i wykorzystać bon do 31 grudnia 2025 roku. 

 

Zasady wydawania sprzętu

Zgodnie z założeniami zakupu laptopów będzie dokonywał co roku urząd obsługujący ministra cyfryzacji na podstawie danych dotyczących liczby uczniów w danym roczniku. Laptopy będą trafiały do szkół, które będą przekazywać sprzęt rodzicom dzieci do 30 września. W 2023 roku przekazanie laptopów ma nastąpić najpóźniej do 31 grudnia.

Laptop będzie stanowić własność rodziców dziecka, nie będzie jednak podlegał egzekucji komorniczej, nie będzie też można go sprzedać - zostanie odpowiednio oznakowany i zabezpieczony. W przypadku zmiany szkoły lub placówki uczeń nie będzie musiał zwracać sprzętu do placówki w której ją otrzymał. 

Koszt wprowadzenia laptopów do szkół

W komunikacie Ministerstwa Finansów zapisano, jak duża jest skala projektów. Laptopy trafią do 394 tys. osób, a ich koszt wyniesie 1,18 mld zł. Ustawa trafi teraz do Senatu. 

Tagi: Edukacja