Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trzynastą pensję nauczyciele ze Szczecina przekazali na kawiarnię. Chcą pomóc ją uratować
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:22

Trzynastą pensję nauczyciele ze Szczecina przekazali na kawiarnię. Chcą pomóc ją uratować

Trzynasta pensja nauczycieli trafiła do lokalu ogarniętego kryzysem
Pexels/Max Fischer

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi trzynasta pensja pracowników budżetówki

  • Kto zaangażował się w pomoc

  • Ile pieniędzy udało się uzbierać

Trzynasta pensja nauczycieli wsparciem dla kawiarni

Trzynasta pensja należy się każdemu nauczycielowi, który przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Jeżeli pracował krócej to nabywa prawo do trzynastki za konkretny okres, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

Ile wynosi trzynasta pensja nauczycieli? Infor podaje, że dodatek stanowi 8,5 proc. sumy wynagrodzenia, którą pedagog otrzymał w danym roku kalendarzowym. Do tej kwoty wlicza się także inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Trzynasta pensja nie uwzględnia wynagrodzenia za czas chorobowego.

Z uwagi na pandemię pojawiły się doniesienia, jakoby w tym roku nauczyciele mieli zostać pozbawieni nadprogramowego wynagrodzenia. - Resort edukacji zapewnił nas, że plany wstrzymania „trzynastek” na pewno nie dotyczą nauczycieli - przyznał wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński w rozmowie z portalem prawo.pl. Ostatecznie trzynasta pensja zasiliła budżety pedagogów, dzięki czemu niektórzy z nich mogli zaangażować się w pomoc bardziej potrzebującym.

Na ten krok zdecydowali się nauczyciele ze Szczecina, którzy zorganizowali zbiórkę „Szczecińskie szkoły dla gastronomii”. Pedagodzy przekazali część trzynastych pensji na wsparcie dla lokalu, który został mocno dotknięty przez koronakryzys.

Popularny punkt na mapie Szczecina świeci pustkami. Z pomocą przychodzą nauczyciele

Portal money.pl donosi, że uzbierane z trzynastych pensji środki trafią do właścicieli Kawiarni Okienko. Jest to lokal położony nieopodal Uniwersytetu Szczecińskiego, który przed wybuchem pandemii cieszył się ogromną popularnością wśród studentów.

- Państwo Licznerscy sześć lat temu wszystkie pieniądze ze ślubu włożyli w małą kawiarnię. Ich klientami byli zazwyczaj studenci. W biegu na zajęcia wpadali po kawę i świeżo robioną kanapkę - zdradziła Joanna Połeć-Trusiuk, dyrektorka szczecińskiej Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w rozmowie z money.pl.

Wszystko zmieniło się w marcu 2020 r., gdy wprowadzono zdalny tryb nauczania. Dokładnie rok temu biznes państwa Licznerskich się zatrzymał. Obecnie ich dzienne obroty są szacowane między 8 a 10 proc. w porównaniu do czasów sprzed koronawirusa.

Małżeństwo prowadzące lokale znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej - co więcej, spodziewają się dziecka. Właśnie dlatego nauczyciele ze Szczecina uznali, że trzynasta pensja powinna trafić właśnie do nich.

Dzięki zaangażowaniu pedagogów udało się uzbierać w sumie 5322 zł. Inicjatorzy zbiórki - przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 63 oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego, wręczyli właścicielom symboliczny czek jako dowód hojności szczecińskich pedagogów.

Joanna Połeć-Trusiuk przyznała, że właściciele byli niezwykle wzruszeni zaangażowaniem kadry nauczycielskiej i „wdzięczni, że ktoś przejął się ich losem”. Trzynasta pensja od nauczycieli sprawi, że będą w stanie opłacić zaległe rachunki, a przyszłość ich biznesu będzie rysować się w nieco bardziej jasnych barwach.