Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.11.2020 01:00

Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję

biznesinfo
biznesinfo

Trzynastek na razie nie będzie

Trzynastek na razie nie będzie. Uspokajamy jednak emerytów, że nie chodzi o wypłatę tzw. trzynastej emerytury, która planowana jest na wiosnę przyszłego roku, a tradycyjną trzynastą wypłatę dla pracowników budżetówki. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do końca roku wstrzymane zostaną również innego rodzaju nagrody.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował w tym tygodniu wszystkie resorty o blokadzie wydatków. W piśmie rozesłanym do ministerstw szef resortu finansów tłumaczy, że decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetu na 2020 rok, podjął premiera na podstawie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

- Blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne – napisał Kościński w piśmie cytowanym przez Wirtualną Polskę.

Szczegóły blokad wydatków ma ustalić każde ministerstwo po otrzymaniu decyzji. W dalszej części pisma minister finansów podkreśla, że "kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia". W praktyce oznacza to, że dzięki temu, iż resorty oszczędzały dotąd na wynagrodzeniach, powstały dzięki temu swego rodzaju „zaskórniaki” po które chce sięgnąć teraz szef rządu.

Pieniądze nie na trzynastki, a na szczepionki

Zaoszczędzone środki jak informuje w dalszej części pisma minister finansów mają zostać przeznaczone m.in. na zakup szczepionki na koronawirusa.

- Sytuacja związana z działalnością w warunkach pandemii wpłynęła na stopień wykonania budżetu w tych kategoriach wydatkowych, co wraz z rozwagą o szczególną ostrożnością dysponentów realizujących budżet w tym trudnym okresie pozwala na dokonanie oszczędności w wydatkach na wynagrodzenia wraz z pochodnymi uposażenia i przekierowanie ich na zakup szczepionki i zwalczanie skutków COVID-19.

Szef resortu finansów pozostawia jednak resortom nadzieję na otrzymanie tych pieniędzy w przyszłym roku.

- Ustawa z dnia 7 października 2020 r. (…) przewiduje możliwość wydania rozporządzenia Rady Ministrów, w ramach którego, wydatki z roku 2020 będą mogły być realizowane również w kolejnym roku, aż do 30 listopada 2021 r. – podkreśla Tadeusz Kościński.

W pierwszych komentarzach do decyzji rządu część komentatorów zwraca uwagę, że na decyzjach rządu stracą urzednicy, nie ruszono natomiast (pisze o tym m.in. słynna blogerka Kataryna) w związku z trudną sytuacją finansów TVP. 

AKTUALIZACJA: MF zdementowało pogłoski o zablokowaniu pieniędzy na trzynaste wynagrodzenia. Więcej informacji TUTAJ.

Tagi: rząd