Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Trzynasta emerytura i czternastka będą kosztować krocie. 22 mld zł na oba programy
Maria Glinka
Maria Glinka 02.03.2021 01:00

Trzynasta emerytura i czternastka będą kosztować krocie. 22 mld zł na oba programy

Trzynasta emerytura i czternastka w 2021 r.
Marek Bazak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak na przestrzeni lat zmieniło się wsparcie dla seniorów

  • Ile wyniesie tegoroczna trzynasta emerytura

  • Kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura

Trzynasta emerytura i czternastka z potężnym dofinansowaniem

Trzynasta emerytura po raz pierwszy trafiła do seniorów w 2019 r. tuż przed wyborami do europarlamentu. Dodatkowe wsparcie dla emerytów stało się kluczowym elementem polityki społecznej PiS na przestrzeni ostatnich lat. Rząd nie zwalnia tempa i w tym roku przekaże na ręce seniorów także czternastą emeryturę. A przynajmniej im to obiecał.

- Rząd Zjednoczonej Prawicy od kilku lat bardzo konsekwentnie podnosi emerytury oraz wprowadza dodatkowe świadczenia - przyznał rzecznik rządu Piotr Müller. W ubiegłym roku trzynasta emerytura kosztowała państwo 11,7 mld zł. Portal money.pl podaje, że w tym roku wypłata dwóch senioralnych dodatków pochłonie kolejne 22 mld zł. Dla porównania „Rodzina 500 plus” zostanie w tym roku sfinansowana kwotą ok. 41 mld zł.

Trzynasta emerytura w wysokości świadczenia minimalnego? Nie do końca

W 2019 r. trzynasta emerytura w kwocie 1100 zł brutto trafiła do 9 mln seniorów. W zeszłym roku w ramach dodatku emeryci otrzymali 1200 zł brutto. Zgodnie z zasadami trzynasta emerytura wynosi dokładnie tyle samo, ile emerytura minimalna w danym roku po waloryzacji.

Od 1 marca najniższe senioralne świadczenie to 1250,88 zł brutto. - To jest 370 zł więcej niż było to w 2015 r. - wyliczał rzecznik rządu. Z przekazanych przez niego szacunków wynika, że jest to wzrost o 42 proc. względem emerytury minimalnej wypłacanej w 2015 r.

Portal gazeta.pl donosi, że od tej kwoty należy odprowadzić 17-procentowy podatek PIT i składkę zdrowotną. W rezultacie emeryci uprawnieni do świadczenia minimalnego mogą liczyć na 1066,30 zł netto.

Tegoroczna trzynasta emerytura będzie jednak niższa o 40 zł. Dlaczego do seniorów ma trafić tylko 1022,30 zł w ramach dodatku? - Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł - tłumaczył w rozmowie z gazetą „Fakt” dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które każdy senior otrzymuje w identycznej wysokości, bez względu na wysokość regularnej emerytury. Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które posiadają prawo do świadczeń senioralnych najpóźniej w dniu 31 marca 2021 r.

Dodatek zostanie wypłacony automatycznie w tych samych dniach, w których seniorzy otrzymują regularną emeryturę (5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia). Pieniądze zostaną dostarczone przekazem pocztowym lub przelewem na konto. Nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych wniosków, aby dostać trzynastą emeryturę.

Czternasta emerytura w nierównych wysokościach. Niektórzy nie dostaną jej wcale

Trzynasta emerytura i nowy, głośno zapowiadany senioralny dodatek - czternasta emerytura, różnią się wysokością i terminem wypłat. Nadprogramowe świadczenie w kwocie 1250,88 zł brutto trafi tylko do tych seniorów, których próg dochodowy nie przekracza 2900 zł brutto.

Czternastka każdego, kto rejestruje dochód wyższy od wskazanego, zostanie pomniejszona w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Zatem senior, na konto którego wpływa 3000 zł dostanie w ramach czternastej emerytury 1150,88 zł brutto. W rezultacie znajdą także obywatele, którzy dodatkowego świadczenia nie otrzymają wcale i będą mogli liczyć tylko na trzynastą emeryturę.

Zgodnie z przekazem rzecznika rządu czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. Osoby, którym należy się zarówno trzynasta emerytura, jak i czternasta, otrzymają od państwa maksymalnie 2511,76 zł brutto.