Truskawki od polskich plantatorów
Pixabay/croisy
Autor Maria Glinka - 4 Maja 2020

Są już polskie truskawki. Cena jest powalająca

Truskawki, jabłka i rabarbar z polskich upraw są już dostępne na rynku hurtowym w Broniszach. Zbiory pochodzą z tuneli foliowych, a ich cena jest wysoka, ponieważ owoców jak na razie jest w tym roku niestety niewiele.

Truskawki z polskiej uprawy - mało i drogie

Polskie truskawki, uprawiane w szklarniach lub tunelach foliowych, są wyceniane na rynku w Broniszach między 18 zł a 22 zł za 1 kg. Nieco taniej można kupić truskawki importowane – greckie za ok.15 zł/kg, a hiszpańskie 12 zł/kg.

Plantatorzy prognozują, że już za „dwa lub trzy tygodnie podaż owoców wzrośnie” – wyznał ekspert rynku Maciej Kmera. Producenci rozważają jednak dalsze inwestowanie w uprawy i nawadnianie, ponieważ brakuje ludzi do zbiorów. Zdaniem Kmery problem z łatwością zostałby rozwiązany, gdyby cena truskawki za 1 kg nie przekraczała 10 zł – plantator mógłby zapłacić pracownikom więcej i prawdopodobnie znaleźliby się chętni do pracy, których wobec zamknięcia granic przez pandemię brakuje.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

Owoce – różne odmiany w różnych cenach

Na rynku w Broniszach niewiele jest także polskich jabłek, które jeszcze w zeszłym tygodniu kosztowały 8 zł/kg. Teraz ich cena waha się między 4 a 5 zł/kg i zależy od odmiany. Do najdroższych należą reneta, cortland i alwa.

Cena rabarbaru z polskiej uprawy również jest wysoka – ok. 8 zł/kg – podaje bankier.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Właśnie wprowadzono zmiany, które mają wpływ na codzienne życie. Kolejne obostrzenia zniesione od dziś

Warzywa – wahania cenowe

Poza tym w ofercie może znaleźć szeroki wachlarz polskich warzyw: młode buraki (1,8-2,5 zł za pęczek), kapustę (4-5 zł/1 szt), koperek (1-1,5 zł za pęczek), rzodkiewkę (1,75-2,2 zł za pęczek). Do oferty dołączyły także szparagi, natka pietruszki, szpinak czy szczypiorek. Nie zabraknie także najbardziej popularnych warzyw: ziemniaków i marchewek.

Z kolei krajowych pomidorów na rynku w Broniszach jest bardzo dużo, co przekłada się na ich niską cenę. Jednak wysoką podaż można było zaobserwować kilka dni temu, a teraz ceny wracają do poprzednich poziomów. Pomidory (zwykłe, czerwone) kosztują 3,5-4,5 zł/kg, a malinowe 5,6-6 zł/kg. Dostępne są również ogórki szklarniowe w cenie 2-3 zł/kg. Dużo droższe są te z gruntu, za które trzeba zapłacić 5,5-6,7 zł/kg.

Radykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychRadykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychCzytaj dalej

Rynek w Broniszach w czasach koronawirusa

Ekspert Maciej Kmera oznajmił, że tylko w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu rządowych obostrzeń na rynku w Broniszach dało się odczuć zaburzenia w handlu. Jednak teraz sytuacja się unormowała mimo że nabywcy w dalszym ciągu przyjeżdżają rzadziej i kupują więcej za jednym razem.

Rynek hurtowy został dotknięty przez decyzję o zamknięciu restauracji i barów, ale równoważy to zwiększony popyt na poszczególne produkty w sklepach. Ekspert wyznał, że hurtownicy nie odnotowali spadku sprzedaży w porównaniu do ubiegłego miesiąca czy nawet roku.

Włochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceWłochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koncert w Ciechanowie. Sanepid nałożył wysoką karę, Urząd Miasta odpiera zarzuty
  2. Polsat przekazał złe wieści. Tajemnicza choroba atakuje najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraje Bałtyckie otwierają granice. Decyzja została podjęta
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News