Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To już pewne. Dodatkowe pieniądze trafią na konta milionów Polaków pod koniec wakacji
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.05.2023 13:11

To już pewne. Dodatkowe pieniądze trafią na konta milionów Polaków pod koniec wakacji

Pieniądze w portfelu
BiznesInfo

Rząd zdecydował, że “czternastka” będzie wypłacana emerytom i rencistom z urzędu, a zainteresowani nie będą musieli składać wniosków o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Szefowa MRiPS zdradziła, kiedy środki trafią do seniorów.

"Czternastka"

14. emerytura będzie świadczeniem przyznawanym na stałe z urzędu. Obecny projekt ustawy zakłada, że “czternastka” w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto.

Według danych przedstawionych przez rząd, 14. emeryturę otrzyma w sumie ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. 5,8 mln z nich otrzyma świadczenie w maksymalnej wysokości, a 1,3 mln osób w wysokości niższej.

Kiedy będą przelewy?

PAP podaje, że w środę, 14 maja, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, powiedziała w PR24, że do tej pory decyzje o wypłacie “czternastek” podejmowane były rokrocznie, a teraz Sejm podjął decyzję o wprowadzeniu tego świadczenia na stałe.

Zdaniem szefowej resortu najprawdopodobniej świadczenie zostanie wypłacone pod koniec sierpnia i na początku września, podobnie jak w ubiegłym roku.

"Czternastka" będzie opodatkowana

Marlena Maląg podkreśliła, że świadczenie będzie wypłacane w drugiej połowie roku. “Rada Ministrów będzie podejmowała uchwałę, która będzie to dokładnie, precyzyjnie mówiła” - wyjaśniła szefowa resortu.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy. “Fakt” podaje, że dochody z PIT zwiększą się dzięki 14. emeryturom o ponad 700 mln zł, a wpływy do NFZ o ponad miliard złotych.

Tagi: Emerytura