Testy na koronawirusa trafią do sprzedaży w Polsce
Pixabay/Belova59
Autor Maria Glinka - 30 Marca 2020

Test na SARS CoV-2 z wynikiem w 10 minut. Polska firma już szykuje się do ich sprzedaży

Testy na koronawirusa to produkt pierwszej potrzeby w czasie pandemii. Polska firma BioMaxima SA oznajmiła, że ruszy ze sprzedażą szybkich testów przesiewowych do wykrywania SARS-CoV-2. Wynik badania będzie można uzyskać w zaledwie 10 minut.

Testy na koronawirusa dla specjalistów

Testy na koronawirusa, które będzie sprzedawać BioMaxima SA, zostały opracowane przez Hangzhou AllTest Biotech Co. Ltd. Są to testy immunochromatograficzne 2019-nCoV Wuhan IgG/IgM, które pozwalają na wykrycie obecności przeciwciał.

Do przeprowadzenia testu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt – należy jedynie pobrać próbkę krwi pełnej oraz osocza lub surowicy – podaje bankier.pl.

Następnie kropla krwi jest wprowadzona do aparatu. Wynik testu jest znany w ciągu 10 minut, ale nie może być wykorzystywany przez każdego, ponieważ „szybkie testy przesiewowe przeznaczone są do użytku profesjonalnego” i nie można ich wykonywać w domu. „Przeprowadzać i interpretować badanie może jedynie diagnosta laboratoryjny” – zaznacza prezes BioMaxima SA Łukasz Urban.

Do tej pory tego typu testy można było wykonywać na poziomie Unii Europejskiej. Firma BioMaxima SA jest pierwszą polską społką, której udało się uzyskać zezwolnie na dystrybucje tego badania.

Jeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotachJeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotachCzytaj dalej

Pierwszy krok w rozpoznawaniu koronawirusa

Przedstawiciel BioMaxima S.A. zastrzega, że szybki test przesiewowy nie jest tak dokładny, jak test genetyczny. Mimo łatwości z jaką można go wykonać problematyczne okazuje się poprawne zinterpretowanie wyniku. Może się wydarzyć sytuacja, w której „pacjent ma objawy zakażenia, a test wyszedł negatywnie i wtedy trzeba go skierować na dalsze badania, na test genetyczny” – zwraca uwagę prezes.

Na ten moment jako metodę przesiewową stosuje się pomiar temperatury ciała. Na podstawie wyniku ocenia się czy pacjent powinien być dalej diagnozowany pod kątem COVID-19. Jest to zadanie niezwykle trudne, bo „część pacjentów nie ma spektakularnych objawów” – podkreśla Urban. Dlatego też sprawdzenie obecności przeciwciał we krwi może dać większą szansę na prawidłową ocenę stanu zdrowia.

Przygotuj się, że patrol policji może zatrzymać także ciebie. Do kontrolowania ma dołączyć nawet wojskoPrzygotuj się, że patrol policji może zatrzymać także ciebie. Do kontrolowania ma dołączyć nawet wojskoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Czas zainwestować w testy genetyczne

Na sprzedaży testów przesiewowych BioMaxima SA nie zakończy swoich działań w walce z pandemią. Firma chce rozpowszechnić także testy genetyczne na obecność koronawirusa. W tej sprawie w piątek złożono wniosek o dopuszczenie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od złożenia wniosku do rozpoczęcia sprzedaży musi jednak upłynąć 14 dni.

Test genetyczny, który BioMaxima SA opracowała we współpracy z hiszpańską firmą biotechnologiczną, jest inny niż te obecnie stosowane, ponieważ jest bardziej czuły i szybszy. Co więcej, można go łatwiej transportować i przechowywać (dopuszczalne jest magazynowanie testu w temperaturze pokojowej)

Wynik będzie można poznać po ok. 2 godzinach, łącznie z etapem izolacji materiału genetycznego wirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News