BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Test na SARS CoV-2 z wynikiem w 10 minut. Polska firma już szykuje się do ich sprzedaży

30 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Testy na koronawirusa to produkt pierwszej potrzeby w czasie pandemii. Polska firma BioMaxima SA oznajmiła, że ruszy ze sprzedażą szybkich testów przesiewowych do wykrywania SARS-CoV-2. Wynik badania będzie można uzyskać w zaledwie 10 minut.

Testy na koronawirusa dla specjalistów

Testy na koronawirusa, które będzie sprzedawać BioMaxima SA, zostały opracowane przez Hangzhou AllTest Biotech Co. Ltd. Są to testy immunochromatograficzne 2019-nCoV Wuhan IgG/IgM, które pozwalają na wykrycie obecności przeciwciał.

Do przeprowadzenia testu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt – należy jedynie pobrać próbkę krwi pełnej oraz osocza lub surowicy – podaje bankier.pl.

Następnie kropla krwi jest wprowadzona do aparatu. Wynik testu jest znany w ciągu 10 minut, ale nie może być wykorzystywany przez każdego, ponieważ „szybkie testy przesiewowe przeznaczone są do użytku profesjonalnego” i nie można ich wykonywać w domu. „Przeprowadzać i interpretować badanie może jedynie diagnosta laboratoryjny” – zaznacza prezes BioMaxima SA Łukasz Urban.

Do tej pory tego typu testy można było wykonywać na poziomie Unii Europejskiej. Firma BioMaxima SA jest pierwszą polską społką, której udało się uzyskać zezwolnie na dystrybucje tego badania.

Pierwszy krok w rozpoznawaniu koronawirusa

Przedstawiciel BioMaxima S.A. zastrzega, że szybki test przesiewowy nie jest tak dokładny, jak test genetyczny. Mimo łatwości z jaką można go wykonać problematyczne okazuje się poprawne zinterpretowanie wyniku. Może się wydarzyć sytuacja, w której „pacjent ma objawy zakażenia, a test wyszedł negatywnie i wtedy trzeba go skierować na dalsze badania, na test genetyczny” – zwraca uwagę prezes.

Na ten moment jako metodę przesiewową stosuje się pomiar temperatury ciała. Na podstawie wyniku ocenia się czy pacjent powinien być dalej diagnozowany pod kątem COVID-19. Jest to zadanie niezwykle trudne, bo „część pacjentów nie ma spektakularnych objawów” – podkreśla Urban. Dlatego też sprawdzenie obecności przeciwciał we krwi może dać większą szansę na prawidłową ocenę stanu zdrowia.

Czas zainwestować w testy genetyczne

Na sprzedaży testów przesiewowych BioMaxima SA nie zakończy swoich działań w walce z pandemią. Firma chce rozpowszechnić także testy genetyczne na obecność koronawirusa. W tej sprawie w piątek złożono wniosek o dopuszczenie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od złożenia wniosku do rozpoczęcia sprzedaży musi jednak upłynąć 14 dni.

Test genetyczny, który BioMaxima SA opracowała we współpracy z hiszpańską firmą biotechnologiczną, jest inny niż te obecnie stosowane, ponieważ jest bardziej czuły i szybszy. Co więcej, można go łatwiej transportować i przechowywać (dopuszczalne jest magazynowanie testu w temperaturze pokojowej)

Wynik będzie można poznać po ok. 2 godzinach, łącznie z etapem izolacji materiału genetycznego wirusa.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >