telefon-rozmowa-pickpick.com
https://www.pickpik.com/phone-mobile-communication-connection-call-telephone-149547
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Lutego 2020

Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomy

Telefon od przyjaciela może uratować od kary porządkowej. Jeśli ktoś zadzwoni i poda przyczynę, dla której podatnik nie zjawił się na przesłuchaniu, fiskus nie będzie mógł nałożyć kary - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Telefon od przyjaciela uratuje przed karą

“DGP” opisuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że nagły wyjazd powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą to wystarczający powód, który uzasadni nieobecność na przesłuchaniu. W tej sprawie kluczowy okazał się telefon.

Jednak urząd skarbowy miał inne zdanie na ten temat. Instytucja twierdziła, że informacja o niepojawieniu się na przesłuchaniu musi pochodzić od osoby wezwanej albo - w ostateczności - od jego pełnomocnika.

Wyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyWyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyCzytaj dalej

Telefon nie wystarczył fiskusowi. Chcieli wlepić karę

Mężczyzna został wezwany w charakterze świadka. W dniu przesłuchania inna osoba wykonała telefon do urzędu i poinformowała, że wezwany nie przyjdzie. Mężczyzna nie mógł się pojawić ze względu na zagraniczny wyjazd w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Musiał nagle wyjechać w nocy do Niemiec, wraz z zespołem, aby naprawić ciężarówkę.

Fiskus przyjął to tłumaczenie, ale i tak nałożył na mężczyznę karę porządkową. W konsekwencji podatnik musiałby zapłacić nawet 2800 zł za niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny. A przecież instytucja otrzymała telefon w tej sprawie. Jednak zdaniem urzędników pochodziła ona od osoby nieuprawnionej.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Sąd wyjaśnił sprawę. Telefon okazał się bezcenny

Ale sądy obu instancji orzekły na korzyść podatnika. To, kto wykonał telefon, okazało się nieważne. “Zarówno WSA w Łodzi, jak i NSA uznały, że nie ma znaczenia to, iż informacja pochodziła od innej osoby, a nie bezpośrednio od podatnika bądź jego pełnomocnika” - pisze “DGP”.

Sędzia NSA Artur Kot stwierdził, że jeżeli fiskus nie był pewny co do tego, czy taki wyjazd rzeczywiście miał miejsce, to powinien to zweryfikować w ramach postępowania wyjaśniającego. - Nie miał jednak prawa nakładać kary porządkowej z tego powodu, że informacja o wyjeździe pochodziła od osoby trzeciej - powiedział sędzia Artur Kot cytowany przez “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News