BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomy

25 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Telefon od przyjaciela może uratować od kary porządkowej. Jeśli ktoś zadzwoni i poda przyczynę, dla której podatnik nie zjawił się na przesłuchaniu, fiskus nie będzie mógł nałożyć kary - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Telefon od przyjaciela uratuje przed karą

“DGP” opisuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że nagły wyjazd powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą to wystarczający powód, który uzasadni nieobecność na przesłuchaniu. W tej sprawie kluczowy okazał się telefon.

Jednak urząd skarbowy miał inne zdanie na ten temat. Instytucja twierdziła, że informacja o niepojawieniu się na przesłuchaniu musi pochodzić od osoby wezwanej albo - w ostateczności - od jego pełnomocnika.

Telefon nie wystarczył fiskusowi. Chcieli wlepić karę

Mężczyzna został wezwany w charakterze świadka. W dniu przesłuchania inna osoba wykonała telefon do urzędu i poinformowała, że wezwany nie przyjdzie. Mężczyzna nie mógł się pojawić ze względu na zagraniczny wyjazd w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Musiał nagle wyjechać w nocy do Niemiec, wraz z zespołem, aby naprawić ciężarówkę.

Fiskus przyjął to tłumaczenie, ale i tak nałożył na mężczyznę karę porządkową. W konsekwencji podatnik musiałby zapłacić nawet 2800 zł za niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny. A przecież instytucja otrzymała telefon w tej sprawie. Jednak zdaniem urzędników pochodziła ona od osoby nieuprawnionej.

Sąd wyjaśnił sprawę. Telefon okazał się bezcenny

Ale sądy obu instancji orzekły na korzyść podatnika. To, kto wykonał telefon, okazało się nieważne. “Zarówno WSA w Łodzi, jak i NSA uznały, że nie ma znaczenia to, iż informacja pochodziła od innej osoby, a nie bezpośrednio od podatnika bądź jego pełnomocnika” - pisze “DGP”.

Sędzia NSA Artur Kot stwierdził, że jeżeli fiskus nie był pewny co do tego, czy taki wyjazd rzeczywiście miał miejsce, to powinien to zweryfikować w ramach postępowania wyjaśniającego. -  Nie miał jednak prawa nakładać kary porządkowej z tego powodu, że informacja o wyjeździe pochodziła od osoby trzeciej - powiedział sędzia Artur Kot cytowany przez “DGP”.

Tagi:

Urząd SkarbowysmartphonesądFiskus

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >