fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 01.10.2018. n/z Starsza kobieta idzie z wozkiem na zakupy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Kwietnia 2020

Tarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów. Wielu może stracić środki do życia, niewielu jest świadomych swojej sytuacji

Tarcza 3.0 wprowadza spore ułatwienia dla pracodawców w związku z cięciem wynagrodzeń i zwalnianiem z pracy. Konsekwencje poniosą też emeryci i renciści - informuje “Rzeczpospolita”.

Tarcza 3.0 daje nowe możliwości przedsiębiorcom

“Rzeczpospolitej” udało się dotrzeć do projektu tarczy 3.0, który już w tym tygodniu zostanie skierowany do Sejmu. Jak czytamy, tarcza 3.0 wprowadza korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, które dotyczą m.in. uproszczonego sposobu zwalniania pracowników, cięcia wynagrodzeń czy wyznaczania im urlopów w dogodnych dla firmy terminach.

Tarcza 3.0 zmienia przepisy dotyczące obniżania pensji zatrudnionych. Przedsiębiorcy, w których uderzył kryzys, będą mogli skrócić czas pracy swoich pracowników, co w efekcie spowoduje także obniżenie wynagrodzeń o 10 proc. tylko na podstawie oświadczenia. Nie będzie trzeba negocjować z pracownikami i związkami zawodowymi - pisze “Rz”.

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

Tarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów

Tarcza 3.0 nie jest korzystna dla pracowników. Projekt zakłada uproszczone zasady zwalniania pracowników lub obniżania im pensji. Pracodawcy będą mogli zwalniać choćby z pomocą wiadomości mail. Co gorsza, na pierwszy ogień mają pójść zatrudnieni, którzy mają inne, dodatkowe źródło utrzymania. Należą do nich emeryci i renciści.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Poszukiwania 3,5-letniego Kacperka zawieszone. Policja podała najbardziej prawdopodobny scenariusz zdarzeń

“Z projektu wynika, że w pierwszej kolejności powinny one dotyczyć zatrudnionych, którzy mają inne źródło utrzymania, w tym emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS” - czytamy w “Rz”.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

Tarcza 3.0. Pracownicy niczego nie będą mogli być pewni

Ponadto, jak pisze “Rz” - przy uproszczonych zwolnieniach nie będą stosowane przepisy o zwolnieniach grupowych. Przewidują odprawy do wysokości trzech pensji i precyzyjne regułu selekcji pracowników do zwolnienia, jeśli zwolnienia obejmują ponad 20 pracowników.

“Rz” pisze, że związkowcy już ostro krytykują przepisy zawarte w tarczy 3.0. Tymczasem Konfederacja Lewiatan, która działa w interesie pracodawców, jest zadowolona z propozycji.

- Pamiętajmy, że mówimy o rozwiązaniach na czas kryzysu, których zastosowanie w dużym stopniu zależy od rozwoju sytuacji i możliwości wykorzystania wszystkich dostępnych form wsparcia finansowego. Brakuje nam informacji o zmianach w organizacji czasu pracy czy stosowania umów terminowych. Czekamy na skierowanie pakietu do konsultacji z partnerami społecznymi - mówił Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z "Rz\'.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne kolejki na jednej ze stacji. Kierowcy dosłownie walczą o benzynę, dantejskie sceny
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Spadł deszcz, a reakcja zwierząt była niewiarygodna. Leśnicy wszystko nagrali

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News