Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.02.2023 12:10

Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
Iberion

Do Senatu wpłynęła anonimowa petycja. Jej autor domaga się, aby wskazana w niej grupa Polaków otrzymywała dożywotnio 300 zł miesięcznie. Jest jednak jeden warunek proponowanego świadczenia.

O niespodziewanej petycji od jednego z Polaków poinformował “Fakt”. Pismo pojawiło się w Senacie prawdopodobnie w końcówce stycznia.

Dożywotnie 300 zł dla wdowców

Autor petycji zwrócił się do izby niższej polskiego parlamentu o uchwalenie nowej ustawy. Ma ona wprowadzać świadczenie pieniężne dla wdowców.

Kwotę 300 zł miesięcznie mieliby otrzymywać seniorzy obu płci do końca życia. Drugą opcją, jaką przedstawiono w piśmie, jest “jednorazowa gratyfikacja finansowa”.

Anonimowy autor, jak podaje Business Insider, postawił jednak jeden warunek dla świadczenia. Mieliby je otrzymywać ci, którzy mogli pochwalić się ponad 45-letnim stażem małżeńskim.

Pomysł dobry, ale niekoniecznie w takiej formie

Jak napisano w uzasadnieniu, gdyby ustawę wprowadzono z wykluczeniem świadczenia dla osób samotnych, byłoby to bardzo krzywdzące dla wdowców. Są bowiem oni w trudniejszej sytuacji niż gospodarujące razem małżeństwa.

Według informacji “Faktu”, Senat musi petycję rozpatrzyć. Zdaniem Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego cytowanego przez dziennik, pomoc faktycznie jest potrzebna, lecz warunkiem powinny być dochody wdowy/wdowca.