Szkoła naucza online, serwery padły już pierwszego dnia
Pixabay/Victoria_Borodinova
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Pierwszy dzień e-szkoły nie tak miał wyglądać. System zawiódł na całej linii

Szkoła wkracza w nową rzeczywistość w związku z pandemią. Od dzisiaj wszystkie placówki mają obowiązek nauczania zdalnego. Jednak platforma nie wytrzymała już pierwszego dnia – nad ranem wiele narzędzi do e-nauczania przestało działać z powodu obciążenia serwera.

Szkoła w czasie pandemii

Szkoła zmaga się dużymi wyzwaniami w związku z wprowadzeniem nauczania online. Wiele placówek nie było gotowych na takie rozwiązania. Okazało się, że nie tylko one. Niektóre narzędzia elektroniczne już pierwszego dnia e-nauczania nie wytrzymały obciążenia.

Minister wzywa rodaków bez zajęcia. Mają podjąć pracę na roliMinister wzywa rodaków bez zajęcia. Mają podjąć pracę na roliCzytaj dalej

W środę od 8 rano ok. 4,6 mln uczniów i ponad 700 tys. nauczycieli próbowało zalogować się do dzienników elektronicznych. Wobec zbyt dużego natężenia nie działał ani Librus ani Vulcan. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o „kompletnym przeciążeniu”.

Nauczanie zdalne stanowi duże wyzwanie także dla branży informatycznej, o czym mówił szef Librusa Marcin Kempka. Tłumaczył, że od tygodni trwa rozbudowa przepustowości, bo obciążenia serwerów rosną z dnia na dzień. „Wzrosty mierzymy nie o kilkaset, ale o kilka tysięcy procent”. Informatycy pracują niemal non stop, aby ułatwić nauczanie zdalne zarówno uczniom, jak i nauczycielom – pisze Gazeta Wyborcza.

Problematyczny e-learning

O tym, że nauczanie online nie należy do najłatwiejszych przekonały się tysiące polskich rodzin. Nauka uczniów, którzy mają rodzeństwo znacznie się wydłuża w przypadku rodzin, które dysponują np. jednym komputerem na trójkę dzieci. Nauczyciele starają się być elastyczni i część z nich wysyła zadania rano, a na ich rozwiązanie czeka do końca dnia.

Oprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityOprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityCzytaj dalej

Jedna z rodzin z Poznania przyznaje, że nie wyobraża sobie zdalnego nauczania w przypadku rodziców, którzy mają małe dzieci i pracują zdalnie. Nauczyciele zarówno ze szkoły, jak i przedszkola nadsyłają mnóstwo materiałów i ćwiczeń, których wykonanie pochłania bardzo dużo czasu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Brakuje sprzętu i umiejętności

W związku z tym, że nie każdy może pozwolić sobie na zaawansowany sprzęt, nauczanie online rodzi wiele problemów natury technicznej. Niektóre zadania na ocenę trzeba bowiem wydrukować i odesłać zdjęcie nauczycielowi, a przecież nie wszyscy posiadają drukarkę – zwracają uwagę rodzice.

Kompetencji cyfrowych brakuje nie tylko młodszym uczniom, ale i niektórym nauczycielom – przyznaje Grzegorz Zajączkowski, lider cyfryzacji Komisji Europejskiej.

Nauczanie na wsi

E-nauczanie jest niezwykle trudne dla mieszkańców wsi. Wielu z nich nie posiada komputerów, dlatego też dzieci są skazane na naukę przez smartfona.

Małe miejscowości mierzą się dużymi trudnościami także w związku ze słabo rozwiniętą siecią Internetu. Przeciążenie było dzisiaj tak duże, że nawet próby logowania na inne portale m.in. Microsoft Teams było niemożliwe – wyznaje nauczycielka z Białej (gm. Trzcianka).

Aby wesprzeć rodziny, które nie mają dostępu do odpowiedniego sprzętu czy dostępu do Internetu, Ministerstwo Cyfryzacji zaleca wysyłanie materiałów edukacyjnych pocztą.

Próbna matura i egzamin online

Nie tylko nauczanie będzie się odbywało poprzez platformy internetowe. We wtorek resort edukacji potwierdził, że próbny egzamin ósmoklasisty również odbędzie się zdalnie. Arkusze będą dostępne na stronie CKE od 30 marca. Uczniowie mają obowiązek je wypełnić i samodzielnie przekazać nauczycielom. Centralna Komisja Edukacyjna nie będzie ingerowała w sprawdzanie testów.

To samo tyczy się maturzystów, którzy próbne arkusze maturalne będą mogli pobrać od 2 kwietnia.

Co wobec tego z uczniami, którzy nie mają Internetu, a mają przystąpić do próbnych egzaminów? Tą kwestią zajął się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wystosował apel do rządu „o pilne uruchomienie bezpłatnego Internetu dla wszystkich uczniów i nauczycieli pracujących zdalnie”.

O potrzebie zadbania o każde dziecko w tym trudnym czasie pandemii mówił także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który zwrócił się do ministra cyfryzacji z prośbą, aby „żadne dziecko nie zostało pozostawione poza systemem oświaty”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  3. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News