Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 13.07.2020. Och-Teatr. Proba medialna spektaklu "Wspolnota mieszkaniowa", w rezyserii Krystyny Jandy. N/z: Krystyna Janda
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 9 Stycznia 2021

Szczepienia gwiazd to wierzchołek. Wyszła na jaw prawda o WUM

Szczepienia na koronawirusa rozgrzały społeczeństwo głównie za sprawą celebrytów zaszczepionych poza kolejnością. Okazuje się, że afera szczepionkowa sięga jeszcze dalej i można mówić o szyciu jej naprawdę grubymi nićmi. Dziennikarze "Rzeczpospolitej" ustalili, że placówka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odmawiała przyjęcia dostawy szczepionek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest drugie dno afery szczepionkowej
  • Do jakich ustaleń doszła "Rzeczpospolita"
  • Jaka jest druga strona szczepień na WUM

Szczepienia celebrytów to wierzchołek góry lodowej?

O szczepieniach celebrytów będzie można pisać prawdziwe bajki, a autorami niespójnego scenariusza będą oni sami. Przypomnijmy słynne słowa Marii Seweryn, córki Andrzeja Seweryna (oboje zaszczepieni poza kolejnością), po zadanym pytaniu czy się już zaszczepiła. Kobieta odpowiedziała, że nie, a na pytanie dziennikarza Polsat News o sytuację na WUM wystrzeliła "Ach... czyli to poszło".

Do podobnych skrajności dochodziło w przypadku zeznań Krystyny Jandy, która najpierw twierdziła, że ma być to akcja promocyjna, a następnie w kolejnym oświadczeniu przepraszała rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Jednocześnie w wywiadzie dla TVN24 stwierdziła, że czuje się zaszczuta, a cała nagonka na celebrytów zaszczepionych poza kolejnością to wina prawicowych mediów.

Jednakże kabaret zeznań to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ wszystkie "nazwiska z listy" twierdzą, że dawki szczepionek na koronawirusa były nadprogramowe i przeznaczone do akcji promocyjnej. Cóż, akcja promocyjna bez fotoreporterów i kamer nie przynosi skutku, ale wrócić należy do samych szczepionek.

NFZ, Ministerstwo Zdrowia oraz Agencja Rezerw Materiałowych twierdzą, że nie ma nadprogramowych dawek szczepionek. Co więcej, z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że placówki otrzymały nawet dwa, trzy razy więcej szczepionek niż rzeczywiście zamawiały.

Dwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięDwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięCzytaj dalej

Centrum Medyczne WUM szczepienia miało rozpocząć dopiero od 4 stycznia, ale wywierano na spółce naciski, aby zaczęła to robić wcześniej. Argumentowano, że szczepionki nie mogą się zmarnować "No i zaczęła się "łapanka" - podsumowuje Rz.

Szczepienia nieprzyjęte przez WUM

- Pierwsze szczepionki - 10 tys. - trafiły do 72 szpitali węzłowych 26 grudnia, kolejna dostawa (ok. 300 tys. sztuk) za trzy dni. W połowie grudnia NFZ publikuje listę 509 szpitali węzłowych, które będą szczepić personel medyczny grupy 0. Na liście jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM przy Banacha, a nie spółka - Centrum Medyczne WUM. Spółka ma szczepić personel na mocy niejasnego do dziś porozumienia podpisanego między prof. Zbigniewem Gaciongiem, rektorem WUM, a dr Ewą Trzeplą - prezesem tej spółki - pisze Rzeczpospolita.

Dziennik dodaje także, że dr Ewa Trzepla trzykrotnie odmówiła przyjęcia szczepionek, gdyż zdawała sobie sprawę z tego, że nie znajdzie 450 (tyle medykamentu otrzymało WUM) członków personelu medycznego do przeprowadzenia szczepienia. Pod naciskiem NFZ Trzepla zgodziła się przyjąć szczepionki oraz obiecała, że w drodze wyjątku zaszczepione zostaną także rodziny medyków oraz pacjenci.

- Presja była taka, że szczepiliśmy każdego, kto był pod ręką. Także sprzątaczki i woźnych - mówi gazecie osoba pracująca przy szczepieniach. Obecnie udało się ustalić, że szczepionki dostało 300 osób z grupy 0 oraz 150 w ramach wyjątku. Na liście tych drugich jest 18 nazwisk celebrytów.

Nie tylko WUM otrzymał więcej szczepionek niż zakładano. Na liście znalazło się także Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz CSK MSWiA.

- W pierwszej transzy mieliśmy otrzymać 100 szczepionek, a przekazano ich 375. To, że przyszło więcej, dla nas nie było problemem, mamy liczny personel - stwierdziła Iwona Sołtys z CSK MSWiA w Warszawie. ARM nie odpowiada także na pytania czemu szczepionek trafiało do szpitali więcej niż powinno.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News