BiznesINFO.pl
Obostrzenia - czy zostaną przedłużone?

Marek BAZAK/East News

Do kiedy obostrzenia? Są najnowsze doniesienia w sprawie krajowych restrykcji

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Polsat News dowiedział się nieoficjalnie, że obowiązujące w całym kraju obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa zostaną przedłużone. Rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza, że "etap odpowiedzialności" będzie trwał dłużej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy obostrzenia zostaną przedłużone,

  • Czy możliwe jest poluzowanie obostrzeń,Jak wygląda sytuacja epidemiczna w innych krajach Europy.

Obostrzenia będą przedłużone?

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem do 17 stycznia pozostaną zamknięte hotele i galerie handlowe, przypomina Polsat News.

Cała turystyka może obsługiwać głównie medyków, załogi samolotów, czy kierowców transportu drogowego. Ta decyzja doprowadziła do tego, że wiele hoteli zamknęło się całkowicie, ponieważ ich właścicielom nie opłacało się otwierać miejsc dla tak nielicznych gości.

W obiektach handlowych i usługowych o powierzchni przekraczającej 2000 mkw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. W dalszym ciągu funkcjonować mogą jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, a także te z akcesoriami samochodowymi oraz oferujące usługi telekomunikacyjne.

W dalszym ciągu nie działają puby, dyskoteki i nocne kluby, ale także baseny, aquaparki, siłownie, czy kluby fitness. Także restauracje nadal pozostają zamknięte. Możliwe jest jedynie zamawianie posiłków na wynos. W sklepach i transporcie zborowym ograniczona została dopuszczalna liczba klientów.

W rozmowie w TOK FM wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zdradziła, że obostrzenia, które miały potrwać początkowo do końca ferii, mogą zostać przedłużone o kolejne 10-14 dni.

W wywiadzie dla Programu Trzecego Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany o możliwość przedłużenia obowiązujących restrykcji. Według niego aktualne dane "nie napawają optymizmem, dlatego najbardziej prawdopodobnym wariantem jest utrzymanie aktualnych obostrzeń".

Müller został zapytany także o to, czy jest możliwe, by niektóre obostrzenia zostały zmodyfikowane - zaostrzone lub poluzowane. Rzecznik rządu odpowiedział wówczas, że żadnego wariantu na tym etapie oczywiście wykluczyć nie może.

Rzecznik rządu dodał też, że na tę chwilę mało prawdopodobny jest scenariusz, w którym obostrzenia dotyczące całej Polski zamieniłyby się w regionalne (podział na strefy). Aby tak się stało, musiałoby nastąpić globalne zmniejszenie zachorowań.

Sytuacja u naszych sąsiadów. Podtrzymane obostrzenia w wielu krajach

Dane nie są zbyt optymistyczne w całej Europie. Niedawno Polsat News podawał, że Słowacja wprowadziła ścisły lockdown ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację epidemiczną w Nitrze i w całym regionie południowej Słowacji. Od poniedziałku nawet do pracy nie będzie można wyjść, no chyba, że przejdzie się test na koronawirusa i uzyska negatywny wynik.

Niemcy także podejmują coraz bardziej zdecydowane kroki, jeśli chodzi o walkę z wirusem. Na początku tygodnia Instytut Roberta Kocha (RKI) przekazał, że w Niemczech odnotowano blisko 10 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Tak wiele przypadków zakażeń w Niemczech sprawiło, że rząd federalny chce wydłużyć lockdown przynajmniej do końca miesiąca.

Także w Czechach podejmowane są zdecydowane kroki w walce z epidemią. W związku ze złą sytuacją Czesi wydłużyli stan wyjątkowy aż o miesiąc - do 22 stycznia.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >