BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

3400 na rękę na start, 13. co roku. Państwowa służba szuka pracowników

21 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Straż graniczna poszukuje nowych pracowników. W tym roku jest wolnych 90 wakatów, a w 2020 roku będzie kolejnych 130 miejsc. Na start 3400 zł netto z pewnością przekona niejednego Polaka.

Straż graniczna potrzebuje świeżej krwi. Jak oświadczył w rozmowie z PAP Piotr Wolny, naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, obecnie oczekuje 90 wakaów, a w 2020 roku będzie to kolejne 130 miejsc. Nabór jest procedurą ciągłą i składa się z dwóch etapów. Czy jednak jest ktoś, kogo na samym wstępie straż graniczna wyklucza z rekrutacji?

Wolny podkreśla, że strażnikiem zostać może jedynie "osoba do 35. roku życia, posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, przynajmniej średnie wykształcenie, o nieposzlakowanej opinii, gotowa poddać się szczególnej dyscyplinie służbowej". Jeśli spełniamy ten warunek, możemy wziąć udział w pierwszym etapie rekrutacji. Ten polega na złożeniu dokumentów i rozmowie wstępnej, która ma jako pierwsza przesiać grupy chętnych. Dokumenty przyjmowane są w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Radomiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim.

Straż graniczna zatrudnia. 3400 złotych na rękę na start

Jeśli rozmowa przebiegnie pozytywnie, kandydat przechodzi testy sprawnościowe, psychologiczne, z wiedzy ogólnej, a następnie trafia na komisję lekarską. Następny etap rekrutacji odbywa się już w w jednym z ośrodków szkolenia straży. Tam rozwiązują kolejne testy z wiedzy ogólnej, test z wybranego języka obcego, mają kolejny egzamin na sprawność fizyczną oraz jeszcze jedną rozmowę kwalifikacyjną. Następnie znów trafia na komisję lekarską, oceniającą zdolność do służby.

Ci, którzy przejdą pozytywnie oba etapy, są przyjmowni do służby. Straż graniczna jednak ma dla nich kolejne szkolenia oraz praktykę w oddziale, w którym przyjęto ich do służby. Co ważne - złożenie dokumentów w konkretnym mieście nie znaczy, że właśnie tam będziemy pracować.

 - Po przyjęciu kierujemy nowych funkcjonariuszy na wstępne szkolenia i przygotowanie do ślubowania. Trwa to dwa tygodnie, po których funkcjonariusze kierowani są na przeszkolenie, które składa się z dwóch części. Pierwsza to szkolenie podstawowe, które trwa 3,5 miesiąca. Po nim następuje miesiąc praktyki w oddziale, w którym się przyjęli do służby - mówi naczelnik Wolny.

Co zaś tyczy się wynagrodzenia, przez pierwsze miesiące szkolenia - a jest tych miesięcy 7 - nowi strażnicy otrzymują 2 300 złotych netto. Mają jednak zapewnione wyżywienie oraz zakwaterowanie. Później ich pensja wzrasta do 3 400 złotych netto. Mogą także liczyć na 13. i inne benefity przysługujące państwowym służbom.

 - Funkcjonariusz po ukończeniu szkolenia i przyjęciu do służby zarabia 3 400 zł netto. Ma również prawo do nagrody rocznej w wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia, popularnie zwaną trzynastką. Podczas siedmiu miesięcy szkolenia są to mniejsze pieniądze w kwocie 2 300 zł netto, ale za to funkcjonariusze mają nieodpłatnie zagwarantowane wyżywienie i zamieszkanie - podsumowuje naczelnik.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >