Stoki będą jednak otwarte?
By lzur, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53162133
Autor Kamila Jeziorska - 24 Listopada 2020

Potężny zwrot akcji w sprawie ferii zimowych, w grze wielka kasa. Wiceminister miał za dużo do stracenia

Stoki narciarskie to wciąż gorący temat w obliczu zbliżających się i zarazem przyspieszonych ferii zimowych w Polsce. Nie byłoby w tym nic ekscytującego, gdyby nie pandemia koronawirusa, przez którą trasy miały być zamknięte. Tymczasem okazuje się, że rząd zmienia swoją decyzję w tej sprawie, a korzyść z takiego obrotu odniesie także wiceminister Andrzej Gut - Mostowy. Jaki jest jego udział w sprawie i co zaplanował rząd?

Stoki narciarskie miały być zamknięte, czyli ferie w innym kształcie

Ferie zimowe to okazja dla ogromnej części społeczeństwa na mały odpoczynek oraz zasmakowanie gór w najlepszym i najpiękniejszym dla nich czasie. W związku z pandemią koronawirusa we wtorek rzecznik resortu zdrowia mówił, że tegoroczne ferie będziemy spędzać w domu.

- Na dzień dzisiejszy, jeśli miałbym się odnieść do sytuacji, która będzie obwiązywała w ferie, [...] to nadal obiekty hotelarskie pozostaną zamknięte, restauracje pozostaną zamknięte, mówił cytowany przez serwis bankier.pl. Dobrych informacji nie miał także w kwestii stoków narciarskich.

Pytany przez dziennikarzy odpowiadał, że sprawa stoków narciarskich jest dość delikatna, a ich otwarcie nie będzie proste. - Rzeczywiście jest tu w tej chwili mowa o możliwości otwarcia stoków narciarskich, ale raczej ukierunkowałbym te stoki narciarskie dla osób zamieszkujących w pobliżu niż dla osób, które chciałyby się wybrać na ferie. Ferie w tym roku spędzamy w domu, powiedział. Co zatem zmieniło się w sprawie?

Na dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliNa dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwy
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prawdopodobnie zmieniło zdanie w tej sprawie po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami branży narciarskiej. - Jesteśmy otwarci na rozmowy dot. dodatkowych rozwiązań pomocowych w związku z obostrzeniami antycovidowymi, które obejmują branżę hotelarską, podkreślano w opublikowanym na Twitterze komunikacie.

Co więcej, wiceminister resortu Adam Gut - Mostowy podkreślił, że chce, aby stoki narciarskie były dostępne nawet dla turystów, ale przy zachowaniu odpowiednich zasad reżimu sanitarnego. Portal bankier.pl rzuca dość ciekawy cień na całą sprawę, bowiem jak się okazuje, to właśnie wiceszef Gut - Mostowy jest współwłaścicielem hotelu Sabała oraz jednym z udziałowców stacji narciarskiej Witów-Ski.

Stoki narciarskie znów otwarte. Wiceminister zyskuje, GIS przytakuje

Ostatecznie GIS zatwierdził uzgodniony w porozumieniu z ministerstwem reżim sanitarny obowiązujący na stokach narciarskich podczas tegorocznej zimy, a przede wszystkim ferii. "Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę", napisał na Twitterze szef resortu, Jarosław Gowin. Z czym zatem będą musieli zmierzyć się Polacy na stokach narciarskich?

"Tylko osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg albo wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej mogą korzystać z wyciągów narciarskich, kolei linowych i przenośników taśmowych bez ograniczeń epidemicznych", napisano w wytycznych GIS i Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Co więcej, na stoku ma obowiązywać reżim w postaci jednej osoby na 100 m kw.

MRPiT podkreśla, że wprowadzone zasady obowiązujące na stokach narciarskich mają zwiększyć bezpieczeństwo m.in.: turystów, pracowników, gości oraz innych osób przebywających na terenie obiektu. Jednocześnie reżim ma także przyczynić się do zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem.

GIS zaleca, aby w kolejce na wyciąg narciarski zachowywać odpowiedni dystans społeczny, a obiekty mają to ułatwić za pomocą rozstawiania specjalnych szarf, specjalnych "tuneli" czy miejsc, w których można przebywać. Jednocześnie zaleca się, aby obłożenie na stokach narciarskich było równomierne.

Jednocześnie służby przestrzegają, że wszyscy pracownicy obiektów narciarskich muszą być wyposażeni w rękawiczki, maseczki lub przyłbice zasłaniające usta i nos, nieprzemakalne fartuchy oraz środki dezynfekujące. Nie ulega wątpliwości, że tegoroczne ferie będą z całą pewnością wyjątkowe.

Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł karyOd 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźni
  2. Tragiczny wypadek pod Janowem. Młoda matka roztrzaskała auto na drzewie. Nie żyje 2-letnie dziecko
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Nie żyje reprezentant Francji. Wicemistrz świata odszedł zdecydowanie za wcześnie
  7. Znacie kotlety ruskie? Świetny pomysł na tani i pyszny obiad, nie tylko dla fanów kultowych pierogów

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News