Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Starsze telefony pójdą w odstawkę. Sieci telekomunikacyjne wprowadzają przełomowe zmiany
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 23.02.2023 11:27

Starsze telefony pójdą w odstawkę. Sieci telekomunikacyjne wprowadzają przełomowe zmiany

None
BiznesInfo

Polskie firmy telekomunikacyjne zaczynają wyłączanie sieci 3G, informuje „wyborcza.biz". Niektóre z nich już podjęły decyzję co do terminu, inne jeszcze się zastanawiają. Osoby posiadające starsze smartfony będą musiały je wymienić. 

Porzucanie sieci 3G

Postęp technologiczny następuje bardzo szybko, a systemy, które jeszcze kilkanaście lat temu uważane były za przełomowe, dzisiaj są przestarzałe, bo zastąpiły je nowsze i lepsze rozwiązania. Z czasem popularne stało się korzystanie z internetu w smartfonie, który obecnie dla większości ludzi jest podstawowym źródłem rozrywki i pozyskiwania informacji.

Sieć 3G była pierwszym rozwiązaniem, które przy projektowaniu uwzględniało możliwość pełnego dostępu do internetu. Została wprowadzona do powszechnego użytku na samym początku XXI wieku. System pozwalał na dostęp do internetu o prędkości wyższej niż stacjonarne łącza domowe. Ten rodzaj sieci był rozpowszechniony np. przez popularnego iPhone’a 3G.

Z upływem czasu i rozwojem technologii, sieć 3G zmieniła się w 4G (LTE), a dzisiejsze modele smartfonów coraz częściej obsługują już 5G.

Kogo dotyczy problem?

Konieczność wymiany urządzeń będzie dotyczyła przede wszystkim użytkowników starszych modeli telefonów.

"Wyłączenie sieci 3G dla większości użytkowników nie będzie odczuwalne, bo większość z nich jest już w zasięgu 4G, ale w niektórych przypadkach telefony mogą utracić możliwość korzystania z transferu danych lub zostanie on mocno ograniczony. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli”, podaje „wyborcza.biz”.

„Business Insider” informuje, że w niektórych przypadkach operator może zwrócić się do właściciela numeru o wymianę karty SIM na taką, która obsługuje 4G. 

Trzeba jednak pamiętać, że osoby, którym telefon służy tylko do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów, a nie korzystania z internetu, mogą dalej go używać w oparciu o sieć 2G.

W maju 2022 r. Orange przedstawił dane z których wynikało, że z sieci 3G korzysta jedynie 3 proc. klientów

Jakie modele telefonów są przestarzałe?

Problem będzie dotyczył popularnych modeli sprzed kilku lub kilkunastu lat, a są to m.in.:

 • Apple iPhone 5
 • HTC One Max
 • Motorola RAZR
 • Nokia Lumia 1020
 • Nokia Lumia 1520
 • Nokia 3310 3G
 • Nokia 6121 classic
 • Nokia E63
 • Samsung Galaxy Note II
 • Samsung Galaxy S III
 • Sony Xperia Z

Które sieci planują zmiany?

Jak podaje „wyborcza.biz”, zmiany najszybciej wprowadzi T-Mobile, który planuje zakończyć proces wyłączania 3G w kwietniu 2023 r. Orange ma podobne plany na lata 2024-2025. Plus i Play nie podały jeszcze żadnych konkretnych informacji.