Średnia krajowa dużo wyższa od dominanty
pixabay.com/TygZam
Autor Radosław Święcki - 26 Lutego 2020

Najczęstsze wynagrodzenie w Polsce na rękę. Znacznie niżej niż średnia krajowa

Średnia krajowa w Polsce znacząco przewyższa najczęściej wypłacaną pensję w naszym kraju - pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Mało tego - dominanta jest niższa nawet od płacy minimalnej na rękę.

GUS co dwa lata publikuje badanie "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Jest to najdokładniejsze badanie rozłożenia wysokości wynagrodzeń. Ujęto w nim zarówno firmy zatrudniające powyżej 9 osób, jak i mikro i małe przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że analiza wynagrodzeń dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Wiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złWiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złCzytaj dalej

O badaniu GUS pisze Business Insifer. Portal zwraca uwagę, że choć dane dotyczą października 2018 roku, to dobrze pokazują dysproporcję rozłożenia płac w Polsce.

Średnia krajowa a najczęstsza pensja - ogromna różnica

Okazuje się, że najczęstsze miesięczne wynagrodzenie (tzw. dominanta) otrzymywane przez polskich pracowników wynosiło wówczas 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1765 zł "na rękę". To zdecydownie mniej niż wynosiła w tamtym czasie tzw. średnia krajowa (przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, zatrudniających więcej niż 9 osób), czyli 4921,39 zł - 3 558 zł netto. Różnica - jeśli chodzi o zarobki "na rękę" - wynosi zatem niespełna 1800 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Portal zwraca uwagę, że pensje do wysokości najczęstszego wynagrodzenia w Polsce zarabiało w tamtym czasie 13,2 proc. pracowników, z czego zdecydowana większość zatrudniona była w sektorze prywatnym (93,5 proc.), a ponad połowa to męźczyżni (53 proc.).

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Zasady posiadania zdrowego serca. Warto się ich trzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Koronawirus na kolejnym kontynencie. Reuters: potwierdzony przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News