Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Najczęstsze wynagrodzenie w Polsce na rękę. Znacznie niżej niż średnia krajowa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 26.02.2020 01:00

Najczęstsze wynagrodzenie w Polsce na rękę. Znacznie niżej niż średnia krajowa

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

GUS co dwa lata publikuje badanie "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Jest to najdokładniejsze badanie rozłożenia wysokości wynagrodzeń. Ujęto w nim zarówno firmy zatrudniające powyżej 9 osób, jak i mikro i małe przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że analiza wynagrodzeń dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

O badaniu GUS pisze Business Insifer. Portal zwraca uwagę, że choć dane dotyczą października 2018 roku, to dobrze pokazują dysproporcję rozłożenia płac w Polsce.

Średnia krajowa a najczęstsza pensja - ogromna różnica

Okazuje się, że najczęstsze miesięczne wynagrodzenie (tzw. dominanta) otrzymywane przez polskich pracowników wynosiło wówczas 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1765 zł "na rękę". To zdecydownie mniej niż wynosiła w tamtym czasie tzw. średnia krajowa (przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, zatrudniających więcej niż 9 osób), czyli 4921,39 zł - 3 558 zł netto. Różnica - jeśli chodzi o zarobki "na rękę" - wynosi zatem niespełna 1800 zł.

Portal zwraca uwagę, że pensje do wysokości najczęstszego wynagrodzenia w Polsce zarabiało w tamtym czasie 13,2 proc. pracowników, z czego zdecydowana większość zatrudniona była w sektorze prywatnym (93,5 proc.), a ponad połowa to męźczyżni (53 proc.).