Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.03.2023 17:00

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów

budowa
Domena publiczna

We wtorek w Ministerstwie Finansów miała miejsce prezentacja raportu Instytutu Finansów dotyczącego podatku od nieruchomości. Autorzy poruszyli w nim problemy związane z opodatkowaniem nieruchomości w naszym kraju oraz zaproponowali zmiany w tymże kontekście.

Grono niezależnych ekspertów z całej Polski

Na czele zespołu, który opracował raport “Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”, stanął dr hab. Paweł Felis, prof. SGH. W gronie autorów znaleźli się również niezależni eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jak zastrzegli autorzy podczas prezentacji, raport zawiera tylko zarys niektórych kwestii. Pełna monografia na temat opodatkowania nieruchomości jest jeszcze w trakcie powstawania.

Ze słów zespołu autorskiego wypowiedzianych podczas prezentacji raportu wynika, że przedstawiono w nim również pewne propozycje dot. systemu podatkowego. Musiałyby one jednak zostać zaakceptowane zarówno przez władze gmin, jak i społeczność lokalną. Zespół zaznaczył równocześnie, że celem raportu nie była rekomendacja konkretnych rozwiązań.

Bernardelli: powinniśmy uczyć się na błędach innych

Autorzy poddali analizie 14 krajów europejskichGrono to zostało podzielone na dwie grupy: w pierwszej znalazły się kraje podobne do Polski, jak Węgry, Czechy, Słowacja i Rumunia. W drugiej zaś pojawiły się kraje głównie Europy Zachodniej - jak Belgia czy Niemcy.

W rozmowie z BiznesInfo.pl dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH, na pytanie dotyczące możliwego wykupywania mieszkań przez duże fundusze pod wynajem (i tym samym powtórki “scenariusza niemieckiego”) odpowiedział, iż Polska powinna uczyć się na błędach innych. - Skoro my wiemy, że inne kraje już są w tym miejscu że musiały to uregulować, to my pewnie też będziemy musieli to zrobić. Lepiej zrobić to szybciej niż później - dodał Bernardelli.

Autorzy poruszyli również kwestię obaw związanych z podatkiem katastralnym, którego wprowadzeniu przeciwna jest duża część społeczeństwa. Zauważyli, że po wdrożeniu tejże daniny, wysokość opłat niekoniecznie wzrośnie - w przypadkach niektórych państw europejskich miały miejsce spadki.

Trzy grupy skutków wzrostu podatku

Podczas prezentacji, autorzy przedstawili również trzy możliwe grupy skutków wzrostu podatku od nieruchomości na rynek mieszkaniowy. W pierwszej zawarto, że wyższa kwota podatku może doprowadzić do spadku popytu na nieruchomości, a w konsekwencji zwiększenie gniazdownictwa. Jednakże innym skutkiem byłoby zmniejszenie spekulacji oraz stabilizacja rynku.

Natomiast w drugiej grupie, zdaniem autorów trzeba byłoby się liczyć z przekazaniem kosztów życia na najemców z powodu zwiększenia wysokości czynszów. W efekcie wzrosłyby koszty życia najemców oraz ich zdolności do opłacania czynszów.

W ostatniej grupie autorzy zauważyli, że podatek od nieruchomości może zniechęcić do inwestycji w ten segment, co w konsekwencji zmniejszyłoby ilość nowych nieruchomości na rynku. W efekcie jednak zwiększyłaby się liczba inwestycji w infrastrukturę i usługi publiczne.

Raport liczy łącznie 104 strony. Został opublikowany zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej - można go pobrać na stronie Instytutu Finansów.