BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Prawo spadkowe jest bezlitosne. Odziedziczysz nie tylko majątek

12 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Spadek oznacza nie tylko nabycie majątku. Spadkobiercy muszą być też gotowi na to, że odziedziczą długi po zmarłym. Jednak są sposoby, aby uniknąć kłopotów z dziedziczeniem.

Spadek w rodzinie - co należy wiedzieć?

Spadek można nabyć w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił testamentu. Wtedy dochodzi do tzw. dziedziczenia ustawowego. Prawo decyduje o tym, które osoby z rodziny mają prawo do spadku. “Fakt” podaje, że jeżeli zostaje wdowa lub wdowiec oraz dzieci, to wszyscy są spadkobiercami, a spadek zostanie podzielony po równo.

Tu należy zaznaczyć, że wdowa lub wdowiec musi otrzymać przynajmniej czwartą część spadku. Jest to istotne w sytuacji, gdy rodzina była wielodzietna. Ważne jest też to, że spadek przysługuje wszystkim dzieciom zmarłego, nie tylko tych z małżeństwa. Natomiast pozostałym krewnym spadek nie przysługuje. Jednak może być inaczej w sytuacji, gdy małżeństwo nie miało dzieci. Wtedy wdowa lub wdowiec otrzymuje połowę spadku, a do reszta prawo ma rodzina zmarłej osoby. W pierwszej kolejności będą to rodzice, a jeśli i oni opuścili już świat, to spadek przysługuje rodzeństwu zmarłego. “Fakt” podaje, że warto też pamiętać o tym, że jeśli nie dochodzi do sporu między spadkobiercami, to potrzebne formalności można załatwić u notariusza. Koszt takiej usługi to 50 złotych, a więc nie jest to duży wydatek.

Spadek - 3 opcje dziedziczenia

“Rzeczpospolita” podaje, że jeżeli spadkobierca zamierza złożyć oświadczenie w sprawie spadku, to ma trzy możliwości: Może odrzucić spadek w całości, przyjąć go w całości, bądź przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku w całości oznacza, że spadkobierca otrzymuje cały majątek, ale też odpowiada za spadkowe zadłużenie. Na ten wariant można się decydować w sytuacji, kiedy spadkobierca miał małe zadłużenie bądź nie miał w ogóle długów. Jeżeli nie ma pełnej wiedzy na ten temat, to najlepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku w całości oznacza, że spadkobierca zrzeka się praw do całego majątku zmarłego i tym samym do jego potencjalnych długów. Sąd będzie jednak zmuszony do wyznaczenia kolejnych spadkobierców.

Najbezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to bowiem, że spadkobierca dziedziczy nie tylko majątek, ale też długi, jednak nie musi się martwić. Zgodnie z prawem odpowiada on za zadłużenie tylko do wartości majątku. Kiedy długi okażą się niższe, to po spłacie roszczeń pozostaje mu reszta majątku.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >