BiznesINFO.pl
Nowy, bardzo niekorzystny dla rządu sondaż

Wikipedia/kanclerz99

Sondaż Kantar nie pozostawił złudzeń. Polacy bardzo krytycznie o działaniach rządu

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Jest najnowszy sondaż, tym razem dotyczący oceny przez Polaków pracy rządu. Wyniki badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar nie pozostawiają złudzeń. Grupa respondentów negatywnie oceniających pracę obecnej ekipy znacząco góruje nad tymi, którzy mają w tej sprawie pozytywną opinię. Fatalnie prezentują się również sondaże dotyczące pracy prezydenta Andrzeja Dudy.

  • Odsetek Polaków źle oceniających pracę rządu znacznie przewyższa grupę oceniającą rząd pozytywnie

  • Dlaczego najnowszy sondaż jest fatalny dla prezydenta Andrzeja Dudy

  • Zwolennicy jakiej partii najgorzej oceniają premiera Mateusza Morawieckiego

Fatalny dla rządu sondaż

Choć w sondażach preferencji partyjnych wciąż liderem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, to oceny rządu tworzonego przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego i koalicjantów z Porozumienia i Solidarnej Polski nie są już tak optymistyczne.

Prezes PiS z pewnością ma powody do niepokoju, gdyż doskonale pamięta, że podobnie wyglądała przed laty sytuacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Choć rząd Leszka Millera notował coraz większe spadki, SLD długo pozostawał na czele sondaży. W końcu jednak utracił pozycję lidera i już nigdy jej nie odzyskał. Lata później scenariusz ten powtórzył się w przypadku Platformy Obywatelskiej.

Z badania pracowni Kantar Public, którego szczegóły podaje Onet.pl wynika, że odsetek Polaków negatywnie oceniających obecny rząd znacznie góruje nad grupą jego zwolenników. W kwietniu pracę gabinetu Mateusza Morawieckiego źle oceniało aż 64 proc. ankietowanych. Dobrze o pracy rządu mówiło jedynie 28 proc. badanych, zaś 8 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Nie zaskakuje fakt, że w gronie respondentów dobrze oceniających rząd dominują zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, wśród których dobrze o pracy obecnej ekipy wypowiedziało się 86 proc. badanych. Po drugiej stronie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Aż 93 proc. z nich negatywnie ocenia pracę rządu Morawieckiego.

Podobnie prezentują się dane dotyczące oceny pracy premiera. Negatywnie ocenia ją 63 proc. ankietowanych, zaś dobrze – 30 proc. Z kolei 7 proc. badanych nie miało w tej kwestii opinii.

W tym wypadku również odsetek pozytywnych ocen występuje głównie po stronie sympatyków formacji rządzącej (87 proc.). Najgorzej pracę szefa rządu oceniają natomiast badani deklarujący się jako elektorat Polski 2050 Szymona Hołowni, spośród których aktywność premiera negatywnie ocenia aż 92 proc. respondentów.

Fatalne wyniki prezydenta Andrzeja Dudy

Analizując wyniki sondażu Kantar Public, zwracają uwagę fatalne oceny pracy prezydenta. Mogą one zaskakiwać, gdyż przywykliśmy raczej do tego, że Polacy oceniają głowę państwa nieco łagodniej niż rząd i pozytywne oceny na ogół dominowały nad negatywnymi. W przypadku prezydenta Andrzeja Dudy jest jednak inaczej.

Z badania wynika, że w kwietniu pracę obecnego prezydenta negatywnie oceniło aż 62 proc. badanych, zaś tylko 31 proc. wystawiło ocenę pozytywną. Widać zatem, że odsetek negatywnych ocen przekracza dwukrotnie odsetek ocen pozytywnych, a tylko 7 proc. ankietowanych nie potrafiło ocenić pracy głowy państwa.

Prezydent Andrzej Duda podobnie jak premier i rząd zbiera najlepsze oceny wśród badanych deklarujących się jako sympatycy PiS. Aż 87 proc. z nich pozytywnie ocenia wypełnianie obowiązków przez obecnego prezydenta. Najgorzej prace szóstego prezydenta III RP ocenili natomiast wyborcy Koalicji Obywatelskiej (91 proc.).

Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9-14 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >