Nowy sondaż poparcia
wikimedia.org/Adrian Grycuk
Autor Maria Glinka - 15 Stycznia 2021

Przełom w najnowszym sondażu poparcia. Koalicja Obywatelska wyprzedzona, jest nowe drugie miejsce

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych wskazuje na zdecydowaną zmianę nastrojów społecznych. Choć Zjednoczona Prawica umocniła się na pozycji lidera to spadło uznanie dla Koalicji Obywatelskiej. Na drugim stopniu podium pojawiło się nowe ugrupowanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile procent poparcia uzyskały poszczególne partie
  • Kto wyprzedził Koalicję Obywatelską
  • Kto według sondażu znalazł się na granicy progu wyborczego

Sondaż: PiS zyskuje, KO traci

Sondaż przeprowadzony przez CBOS wskazuje, na jakie poparcie mogłyby liczyć partie polityczne, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia 2021 r. Z badania wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 35 proc. respondentów.

Rezultat uzyskany przez koalicjantów jest o 4 pkt. proc. wyższy niż w poprzednim sondażu. Jest to równocześnie najlepszy wynik Zjednoczonej Prawicy od października 2020 r., kiedy to wybuchły protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Do poważnych roszad doszło na dalszych pozycjach. Na drugim miejscu, z 18-procentowym poparciem, uplasowała się bowiem Polska 2050 Szymona Hołowni. Wynik uzyskany w najnowszym sondażu sugeruje wzrost poparcia o 2 pkt. proc.

Zdeklasowana z pozycji wicelidera Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na głosy 14 proc. Polaków. Polsat News podaje, że oznacza to spadek o 4 pkt. proc. Tym samym sondaż CBOS okazał się najmniej korzystnym badaniem w historii KO (licząc od sondażu z sierpnia 2019 r.).

Dwie partie na granicy progu wyborczego

Z sondażu wynika, że próg wyborczy do Sejmu przekroczyłyby także Lewica i Konfederacja, które uzyskały po 5 proc. poparcia. W porównaniu z grudniowym badaniem Lewica nieznacznie zyskała. Z kolei uznanie dla Konfederacji utrzymało się na tym samym poziomie.

Sondaż wskazuje, że pozostałe ugrupowania obecne na polskiej scenie politycznej nie znalazłyby się w parlamencie. PSL może liczyć na poparcie zaledwie 2 proc. Polaków. Znikome jest także uznanie dla partii Kukiz’15 (1 proc.).

Sondaż wskazuje na dużą chęć uczestnictwa w wyborach

Co ciekawe udział w wyborach zadeklarowało 73 proc. ankietowanych. Choć wynik ten oznacza spadek o 2 pkt. proc. to w dalszym ciągu jest wysoki. Przypomnijmy, że w 2019 r. przy urnach pojawiło się 61,74 proc. całego społeczeństwa uprawnionego do głosowania.

Z kolei 13 proc. respondentów przyznało, że nie jest przekonanych co do uczestnictwa w wyborach. 14 proc. uczestników sondażu oznajmiło, że nie zamierza oddać głosu.

Ważną zmianą, na która zwraca uwagę CBOS jest fakt, że po czterech miesiącach wzrostu spadł odsetek osób, które chcą wziąć udział w ewentualnym głosowaniu mimo braku preferencji wyborczych. Takich osób było w styczniu 15 proc. (spadek o 4 pkt. proc.). W dalszym ciągu część ankietowanych nie chce ujawniać swoich wyborów - 4 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.).

Gazeta Wyborcza podaje, że sondaż został przeprowadzony między 4 a 14 stycznia 2021 r. metodą mixed-mode. W celu zbadania poparcia dla partii politycznych zastosowano 3 metody: wywiad z ankieterem (metoda CAPI), wywiad telefoniczny (CATI) lub wywiad komputerowy (CAWI). Każdy z uczestników mógł samodzielnie wybrać dogodną formę uczestnictwa w sondażu. Próba wynosiła 1150 osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News