Sondaż niekorzystny dla PiS
By Lukasz2 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16965835
Autor Maria Glinka - 8 Lutego 2021

Najnowszy sondaż fatalny dla PiS. Nowogrodzka traci władzę

Nowy sondaż przeprowadzony przez IBRIS wskazuje na poważne przetasowanie w Sejmie. Obecnie PiS może liczyć na dużo mniejsze poparcie niż w 2019 r. Spełnienie tego scenariusza oznaczałoby koniec rządów większościowych. Skonsolidowana opozycja wysuwa się na prowadzenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyniki prezentuje sondaż IBRIS
  • Jaka opozycyjna koalicja mogłaby wyprzedzić PiS
  • Jakie są tendencje wśród wyborców

Sondaż poparcia. Czarne chmury zawisły nad PiS

Sondaż zorganizowany przez IBRIS na zlecenie Rzeczpospolitej jest wyjątkowo niekorzystny dla partii Jarosława Kaczyńskiego. We wtorkowym wydaniu dziennik zwraca uwagę, że nawet przy zastosowaniu bardziej korzystnego dla zwycięzców systemu d’Hondta partie opozycyjne mogłyby liczyć na więcej mandatów niż PiS.

Jak prezentuje się najnowszy sondaż dla poszczególnych ugrupowań? PiS cieszy się uznaniem zaledwie 32 proc. ankietowanych. Przypomnijmy, że w 2019 r. partia Jarosława Kaczyńskiego zakończyła wybory parlamentarne z wysokim wynikiem i uzbierała 43,59 proc. wszystkich głosów.

Koalicję Obywatelską popiera 19 proc. respondentów, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 18 proc., a Lewicę - 8 proc. Polsat News podaje, że z kolei Konfederacja może liczyć na głosy 6 proc. uczestników badania, a Koalicja Polska - 5 proc.

Sondaż wskazuje zatem, że opozycja, z wyłączeniem Konfederacji, ma wyraźną przewagę nad PiS (ok. 10 proc.). Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę to partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby liczyć na większość, nawet gdyby weszła w koalicję z Konfederacją.

Czy to początek końca poparcia większościowego? Warto odnotować, że nie ma już śladu po drastycznym spadku notowań PiS z jesieni 2020 r., gdy rozgorzały strajki przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Najnowszy sondaż po raz kolejny wskazuje na poparcie dla partii rzędu powyżej 30 proc. Jest to jednak o 1 pkt. proc. mniej niż w styczniowym badaniu. Zdaniem Rzeczpospolitej może to być znak, że wyborcy, którzy stracili zaufanie do PiS na jesieni nie odbudowali swojego uznania.

Sondaż dla partii opozycyjnych

Wyniki sugerują, że 12 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii, co oznacza, że liczba osób niezdecydowanych spada. Miesiąc temu odsetek ankietowanych, którzy nie wybrali żadnej partii wynosił 14,3 proc.

Kto najbardziej skorzystał na tej tendencji? Niewykluczone, że poparcie z tej grupy czerpie Szymon Hołownia. Uznania nie traci także Lewica, która względem poprzedniego badania odnotowała lekki wzrost.

Sondaż wskazuje, że KO zarejestrowała nieznaczny spadek notowań (o 1,5 proc.). Natomiast PSL-Koalicja Polska cieszy się niemal identycznym poparciem jak przed miesiącem. Lutowy sondaż dla IBRIS to już kolejne badanie, w którym ludowcy utrzymują się nieznacznie powyżej progu wyborczego.

Szymon Hołownia czy KO? Niejednoznaczny sondaż

Jednym z najbardziej interesujących pojedynków ostatnich miesięcy jest starcie na linii Szymon Hołownia - KO. Najnowszy sondaż nie jest w stanie wyłonić zdecydowanego lidera tej walki.

- Obserwujemy wzrost notowań ugrupowania Szymona Hołowni, ale jego dynamika się zatrzymała. Jeszcze tydzień temu w naszych badaniach Polska 2050 miała wyniki równe z PO. Można więc stwierdzić, że z pewnością obydwa ugrupowania zbliżyły się pod względem notowań, ale nie wiadomo, kto wygra tę rywalizację - przyznał Marcin Duma, szef IBRIS. Z kolei z badań popularności liderów Szymon Hołownia przegrywa osobisty pojedynek z Rafałem Trzaskowskim, podobnie jak w wyborach prezydenckich w 2020 r.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez IBRIS w dniach 5-6 lutego 2021 r. W badaniu wzięło udział 1100 osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News