BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wystarczy kliknięcie i tracisz 7 tys. zł. Podejrzane SMS usuwaj natychmiast

19 Października 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

SMS to w ostatnim czasie szczególnie wykorzystywany przez oszustów sposób na wyłudzanie pieniędzy. Najnowsze oszustwo w kilka chwil pozbawia 7 tys. zł. Wystarczy odebrać wiadomość tekstową z podejrzanym linkiem.

SMS może nas niemało kosztować, jeśli w porę nie zorientujemy się, co właściwie się dzieje. O bolesnych skutkach chwili nieuwagi przekonała się mieszkanka Zielonej Góry. Kobieta padła ofiarą oszustwa, w którego wyniku pożegnała się z 7 tys. złotych. Sprawę opisuje Wirtualna Polska.

Oszustwo polegało na przekonaniu kobiety, że ma do uregulowania "drobną niedopłatę" na koncie. Do wiadomości, w której przekonywali o problemie, dołączyli link, dzięki któremu kobiecie łatwiej miało być przejść na odpowiednią stronę z formularzem i tam wpisać potrzebne do przelewu dane. Nic jak dotąd nie wzbudziło podejrzenia mieszkanki Zielonej Góry.

SMS za 7 tys. złotych

Link, który dołączono do wiadomości, był niczym innym jak adresem przekierowującym na fałszywą stronę. Przygotowany przez oszustów formularz sprawił, że kobieta po otrzymaniu wiadomości SMS i przejściu pod wyznaczony link, wpisała dane pozwalające na dostęp do jej konta bankowego. Jak podaje Wirtualna Polska, kiedy kobieta podała odpowiednie dane, oszuści natychmiast zalgowali się na jej konto, by wypłacić z niego 7 tys. złotych.

Policja ostrzega przed tego tyupu wiadomościami SMS, ale także przed podejrzanymi mailami, wiadomościami na Facebooku od nieznajomych osób i podawanych w nich linkach, które przenoszą na strony do złudzenia przypominające te znane z bankowości internetowej. Nie ma tygodnia, by oszuści nie korzystali z nowych metod, a ostatnio mamy do czynienia z plagą fałszywych wiadomości SMS.

Portal przytacza także sprawę przedsiębiorcy, który kilka dni temu otrzymał wiadomość, iż musi dopłacić 1,36 złotych zaległej kwoty i z podobnym linkiem, jak w przypadku mieszkanki Zielonej Góry. Szybko się okazało, że wiadomość pochodzi od oszustów, jednak mężczyzna nie zareagował w porę. W jednej chwili stracił 340 tys. złotych.

Tagi:

światoszustwocyberbezpieczeństwo

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >