BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Osiedlowy smietnik, segregacja odpadow, pojemniki do segregacji smieci, podwyzka oplat, nowe stawki za odpady od grudnia 2020.

East News, Zofia i Marek Bazak

Śmieci w Europie średnio pół tony na głowę. Ale Polacy mają powody do dumy

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Wydawać by się mogło, że śmieci w Polsce stanowią poważny problem, jednakże z perspektywy unijnej w naszym kraju nie jest tak źle. W porównaniu z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej, Polska wytwarza najmniej śmieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które kraje produkują najwięcej śmieci w Unii Europejskiej

  • Które kraje produkują najmniej śmieci w UE

  • Jak na ich tle wypada Polska

Śmieci zalewają Europę

Zaśmiecone wybrzeża, brudne oceany czy zwierzęta połykające plastik to tylko część obrazów, które mieszkańcy Europy mogą oglądać w internecie. Jednakże śmieciowy problem nietrudno znaleźć także w krajach Unii Europejskiej. Okazuje się, że to właśnie Europejczycy produkują ogromną ilość śmieci.

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają żadnych złudzeń - kraje Unii Europejskiej produkują ogromną ilość śmieci, a z każdym rokiem jest ich coraz więcej. W 2019 r. wyprodukowano ich 225 mln ton w całej UE, a to oznacza ok. 502 kg śmieci na osobę.

Liczba produkowanych śmieci cały czas rośnie. W 2018 r. jeden mieszkaniec Wspólnoty Europejskiej wytworzył 495 kg śmieci. Portal money.pl zwraca uwagę, że mimo wszystko jest to zmiana na plus. Dlaczego?

Portal przywołuje dane z 2008 r., gdy to średnio jeden mieszkaniec UE wyprodukował średnio 518 kg śmieci. Zatem które państwo wytworzyło najwięcej śmieci w 2019 r.?

Niechlubne pierwsze miejsce przypadło Danii. Przeciętny Duńczyk wytworzył 844 kg. Drugie miejsce przypadło Luksemburgowi z 791 kg, a podium zamyka Malta i 694 kg śmieci per capita - podaje Forsal.

Śmieci w Polsce i w pozostałych krajach UE

Jednakże nie brakuje krajów, które zajmą dalsze miejsca i wciąż produkują ponad 600 kg śmieci na osobę. Są to Cypr i Niemcy z wynikiem równym odpowiednio 642 kg oraz 609 kg. A gdzie śmieci wytwarzanych jest najmniej?

"Na drugim końcu skali znalazła się Rumunia, która w 2019 roku wyprodukowała 280 kg odpadów komunalnych na osobę. Trzy kolejne państwa członkowskie UE również wygenerowały mniej niż 400 kg śmieci na osobę. Były wśród nich: Polska (336 kg), Estonia (369 kg) i Węgry (387 kg)" - opisuje portal Forsal.

Z najnowszych danych wynika, że obywatele unijni coraz chętniej poddają recyklingowi odpady. W 2019 r. recyklingowi i kompostowi poddano 107 mln ton śmieci.

Unia Europejska stara się działać na rzecz powstrzymywania zmian klimatycznych oraz zachęca swoje kraje członkowskie do zapoznania się z projektem Zielonego Ładu. Co więcej, w poszczególnych krajach wprowadzane są coraz to bardziej ekologiczne rozwiązania.

Niestety, ale nie wszyscy są proekologiczni i sprzyjający środowisku. Z opublikowanego jakiś czas temu raportu wynika, że Coca-Cola to jeden z największych śmieciarzy świata. Koncern nie chce odejść od produkcji napoju w plastikowych butelkach, ponieważ "klienci tak lubią".

Jednocześnie wciąż nierozwiązany pozostaje problem nielegalnych śmieci zwożonych do poszczególnych krajów. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o potopie szwedzkich i nielegalnych odpadów, które zalewają Polskę.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >