Skarb przy Wyspie Dębina
Wikipedia/Kenraiz, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8023014
Autor Maria Glinka - 4 Grudnia 2020

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczom

Niezwykły skarb skrywał się na dnie Odry w okolicach Szczecina. W trakcie pogłębiania toru wodnego znaleziono średniowieczny miecz z fragmentem pochwy. Zdaniem ekspertów jest to unikatowe odkrycie, które wymaga dalszych, pogłębionych badań.

Skarb sprzed kilkuset lat

Skarb można odnaleźć w najmniej oczywistych okolicznościach. Przekonały się o tym osoby pracujące przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Na dnie Odry przy Wyspie Dębina znajdował się bowiem miecz, który pochodzi ze średniowiecza. Po wstępnych analizach eksperci datują skarb na okres od 1170 r. do 1330 r.

Portal fakt.pl podaje, że miecz o długości 108 cm jest bardzo dobrze zachowany. Jedyne uszczerbki to odłamany czubek i mały fragment sztychu. W nienagannej kondycji jest natomiast pozostała partia głowni, jelec oraz rękojeść z głowicą.

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

Unikatowy skarb z rzadko spotykanym elementem

Część tego wyjątkowego skarbu skrywa się we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy z trójkątnymi wypustkami. To właśnie ten dodatek sprawia, że skarb jest jeszcze bardziej unikatowy.

- Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem - wyznała dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Jeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

  1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
  2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
  3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

W poszukiwaniu tajemnic, które skrywa niezwykły skarb

Specjalistka wyjawiła w rozmowie z dziennikarzami, że skarb został wydobyty z wody i przewieziony do Muzeum Narodowego. Zgodnie z jej przekazem archeolodzy zadbali o odpowiednie zabezpieczenie okazu, „aby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte”.

W planach są bowiem zaawansowane, choć nieinwazyjne badania archeometryczne i metaloznawcze. Prace rozpoczną się jeszcze przed zakonserwowaniem skarbu. W ten sposób eksperci będą próbowali odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCi w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCzytaj dalej

Dzięki analizie będzie można ocenić, czy miecz zaginął w trakcie trwania konfliktu. Archeolodzy nie wykluczają, że skarb mógł zostać ukryty w rzece celowo.

- Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny – być może ten miecz wiąże się z taką historią. […] Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy – przyznała dr hab. Kowalska.

Nie pierwszy tak wyjątkowy skarb na terenie Polski

Rok 2020 obfituje w niezwykłe znaleziska. W sierpniu pod Grunwaldem udało się odnaleźć dwa topory, które mogły służyć uczestnikom tej wiekopomnej bitwy. Z kolei w listopadzie archeolodzy natrafili na Śląsku na celtycki piec sprzed czasów Chrystusa.

Przełomowe odkrycia miały miejsce także w innych zakątkach świata. Niedawno natrafiono na ludzkie szczątki i ubrania w Pompejach. Z kolei w Tajlandii udało się znaleźć wyjątkowy skarb - szkielet wieloryba.

Biedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieBiedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
  2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
  3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
  4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
  5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
  6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
  7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News