Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Senat wprowadził 500 plus dla emerytów. Mamy stanowisko rządu w tej sprawie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.06.2021 02:00

Senat wprowadził 500 plus dla emerytów. Mamy stanowisko rządu w tej sprawie

Bon turystyczny 500 plus także dla seniorów?
EastNews/Arkadiusz Ziolek

W zeszłym tygodniu zdominowany przez opozycję Senat zdecydował o rozszerzeniu bonu turystycznego 500 plus na emerytów i rencistów. Nie oznacza to jednak, że seniorzy dostaną wakacyjny bon o wartości 500 zł. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży bowiem po stronie Sejmu, gdzie większość jest zupełnie inna aniżeli w izbie wyższej parlamentu. Redakcja Biznes Info zwróciła się o komentarz w sprawie rozszerzenia świadczenia do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Bon turystyczny 500 plus także dla seniorów?

W ubiegłym tygodniu senatorowie zdecydowali o rozszerzeniu bonu turystycznego na emerytów i rencistów. Przypomnijmy, że w aktualnej wersji wprowadzone latem zeszłego roku świadczenie przysługuje rodzinom korzystającym z programu 500 plus na dziecko, tyle, że nie jest ono wypłacane w gotówce a w formie bonu o wartości 500 zł, którym można opłacić np. nocleg czy wycieczkę.

Czy za sprawą decyzji Senatu seniorzy mogą liczyć na wakacyjny bon o wartości 500 zł? Nie, przynajmniej na razie. Jak wiadomo izba wyższa parlamentu zdominowana jest przez opozycję i jej propozycje musi zaakceptować Sejm, gdzie mamy do czynienia z zupełnie inną większością.

Czy Sejm zaakceptuje pomysł Senatu w sprawie rozszerzenia bonu turystycznego na seniorów? Tego póki co nie wiadomo.

Redakcja Biznes Info zwróciła się natomiast o komentarz w tej kwestii do pilotującego wprowadzenie bonu turystycznego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. - Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii z uwagą podchodzi do wszelkich głosów i inicjatyw mających na celu wsparcie branży turystycznej w wyjściu z kryzysu spowodowanego światową pandemią COVID-19. Podobnie w przypadku inicjatywy ustawodawczej partnerów z Senatu RP - komentuje dla nas Biuro Komunikacji resortu.

- W zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym MRPiT przekazał swoje stanowisko dotyczące projektu Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej oraz Kancelarii Senatu. Zwrócono w nim uwagę m.in. na pierwotną ratio legis ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, konieczność uwzględnienia w analizach Oceny Skutków Regulacji danych i prognoz Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, jak również na szczegółowe kwestie związane z wydawaniem decyzji dla postulowanej grupy beneficjentów - dodaje MRPiT.

Szczegółów owego stanowiska resort jednak nie zdradza. Użycie terminu ratio legis (czyli przypisany prawodawcy sens ustawy) może jednak sugerować, że ministerstwo z dystansem podchodzi do rozszerzenia świadczenia o inną grupę, aniżeli rodziny z dziećmi.

Rząd przedłuży bon turystyczny?

Redakcja Biznes Info zapytała Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii również o to, czy rozważa wydłużenie ważności bonu turystycznego 500 plus. Przypomnijmy, że termin wykorzystania świadczenia upływa pod koniec marca 2022 roku, co oznacza, że wiele rodzin będzie miało podczas tegorocznych wakacji de facto ostatnią szansę na wykorzystanie bonu.

W odpowiedzi resort podkreśla, że zakłada, iż masowa akcja szczepień oraz złagodzenie obostrzeń w obszarze usług hotelarskich przyczyni się do zwiększenia realizacji bonów turystycznych. Nie oznacza to jednak, że przedłużenie ważności bonu jest wykluczone.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - informuje naszą redakcję MRPiT.

Z danych przytoczonych przez Radio Zet wynika, że dotychczas wydano 1,5 mln bonów turystycznych, z czego zrealizowano za ich pomocą prawie pół miliona transakcji. Uprawnionych do skorzystania ze świadczenia jest ponad 6 mln rodzin.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]