BiznesINFO.pl
z osttaniej chwili polska 2

Biznesinfo

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

2 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 3 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

W czwartek 2 grudnia Sejm zagłosował za przyjęciem ustawy o ustanowieniu programu modernizacji w służbach podległych MSWiA oraz w Służbie Więziennej w latach 2022-2025. Ustawa zakłada m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

12 mld złotych będzie kosztowała modernizacja służb mundurowych, zarówno tych nadzorowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji jak i Ministerstwo Sprawiedliwości.

biznesinfo-1

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

CZYTAJ DALEJ

Za przyjęciem ustawy głosowało 430 posłów, pięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

W programie modernizacji na lata 2022-2025 przeznaczonych zostanie ponad 10 mld zł. Dla policji przypadnie ponad 6,4 mld zł, dla Straży Granicznej ponad 1,4 mld, dla Państwowej Straży Pożarnej ponad 1,9 mld, a dla Służby Ochrony Państwa 214 mln zł.

Modernizacja Służby Więziennej

Jak podkreślono czteroletni program modernizacji Służby Więziennej, zakłada poprawę bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, zakup i zwiększenie liczby użytkowanych pojazdów specjalnych, autobusów do przewozu grupowego i pojazdów przeznaczonych dla Zespołów Terenowych Dozoru Elektronicznego.

Środki mają być przeznaczone również na poprawę efektywności energetycznej jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych, modernizację systemów informatycznych, łączności i monitoringu wizyjnego, zmianę systemu zatrudnienia kadry medycznej w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności, poprawę warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych "Funkcjonariusz PRO".

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo (1)

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

CZYTAJ DALEJ

Wymieniono również wzmocnienie systemu motywacyjnego uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej, wzrost konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych Służby Więziennej, wzmocnienie etatowe dla jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz poprawę infrastruktury Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Ministerstwo chce pozyskać nowe uzbrojenie i środki ochrony, a także "wprowadzić do użytku mobilnych strzelnic kontenerowych". W Służbie Więziennej mają powstać nowe miejsca "zakwaterowania osadzonych" oraz odtworzona i poprawiona ma zostać infrastruktura jednostek organizacyjnych. Ma to wpłynąć m.in. na poprawę wykonywania obowiązków służbowych przez personel więziennictwa.

Rozwój służb

Od stycznia ma ruszyć Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025.

Jak podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji, po dwóch dotychczasowych programach modernizacji formacji konieczne jest dalsze realizowanie inwestycji budowlanych, a także zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie wyposażenia w sprzęt transportowy, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności, oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy.

biznesinfo-1

ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

CZYTAJ DALEJ

Obszarem modernizacji będzie również wzmocnienie kapitału ludzkiego poprzez podwyższenie uposażeń i wynagrodzeń, jak również zwiększenie nakładów na rozwój szkolenia, w tym szczególnie szkół policyjnych. Na te cele przeznaczonych zostanie w ciągu najbliższych lat prawie 10,031 mld złotych.

Program modernizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r., natomiast zmiany w ustawie o Policji zaczną obowiązywać w terminach późniejszych.

Ustawą zajmie się teraz senat i w związku z tym, że dokument procedowany jest jako pilny, ma na to nie 30, a 14 dni. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w grudniu pod przepisami znajdzie się prezydencki podpis.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poradnik i szkolenia ZUS z Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polpharma pracuje nad przejęciem Zentiva za 4 miliardy dolarów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą poprawki w Polskim Ładzie. Rząd obiecuje. Skorzystają zleceniobiorcy i emeryci

Czytaj więcej >