BiznesINFO.pl
Santander na celowniku oszustów

Unsplash/NordWood Themes

Santander ostrzega klientów. Oszuści mają nową metodę wyłudzania danych

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Santander mierzy się z kolejnym atakiem oszustów. Tym razem przestępcy telefonują do klientów i podszywają się pod pracowników banku. W trakcie krótkiej rozmowy starają się wyłudzić dane osobowe i namawiają do instalowania złoś

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakim typem oszustwa zmaga się Santander

  • Jakich metod używają przestępcy

  • Jakie mogą być skutki udostępnienia danych

Santander walczy z telefonicznymi przestępcami

Santander to kolejny duży bank, który padł ofiarą oszustów. Wzmożona aktywność przestępców stała się już normą w dobie pandemii, gdy większość obywateli załatwia sprawy przy użyciu urządzeń elektronicznych.

Tym razem przestępcy stosują tzw. vishing (voice phishing), w ramach którego telefonują do klientów i podają się za pracowników banku, aby wyłudzić wrażliwe dane. Santander ostrzega, że sztuczki stosowane przez oszustów mogą przysporzyć ogromnych problemów.

Wyłudzacze informują klientów, że na ich rachunku w banku Santander „dzieje się coś złego”. Przekonują, że w celu naprawy błędu niezbędne jest przekazanie danych osobowych lub zainstalowanie konkretnego oprogramowania. „Nic bardziej mylnego! W ten sposób przestępca przejmuje kontrolę nad Twoim telefonem”, czytamy w komunikacie ostrzegawczym, który opublikował Santander.

Bardziej kreatywni oszuści próbują nie tylko nakłonić klientów do pobrania aplikacji, lecz także starają się wyłudzić login i hasło do bankowości elektronicznej. Stąd już prosta droga do utraty środków zgromadzonych na koncie.

Santander radzi, jak uniknąć ataku

W oficjalnym komunikacie Santander przypomina kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić klientów przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ataku. Warto pamiętać, że pracownik banku nigdy nie zachęca użytkowników do instalowania jakichkolwiek aplikacji. Jedynym rekomendowanym oprogramowaniem jest Santander mobile.

Co więcej, pracownik banku nie prosi o podanie danych osobowych. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy na infolinię banku Santander telefonuje sam klient. W przeciwnym razie możemy mieć pewność, że rozmawiamy z przestępcami.

Prośba o kontakt przy pomocy wiadomości SMS lub e-mail również powinna wzbudzić niepokój. Jeżeli rozmówca chce przesłać link to z pewnością mamy do czynienia z oszustwem.

Portal dobreprogramy.pl podaje, że na celowniku przestępców najczęściej znajdują się osoby starsze, które nie do końca znają wszystkie tajniki bankowości online. Santander prosi, aby uczulić seniorów na ryzyko telefonu od przestępców.

Nie tylko Santander mierzy się z kampanią fałszywych telefonów

O tym, jak niebezpieczne mogą być fałszywe telefony przekonał się ostatnio nawet Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Po oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta” przyszedł czas na oszustwa „na sanepid”. Wyłudzacze podążają więc za najnowszymi trendami i próbują wykorzystać niepokoje społeczne związane z koronawirusem.

W trakcie rozmowy starają się pozyskać dane osobowe, w tym PESEL. Przekonują swoich rozmówców, że udostępnienie tych informacji jest niezbędne, aby uzyskać skierowanie na test pod kątem COVID-19. Jeżeli otrzymamy tego typu ofertę, powinniśmy natychmiast zakończyć połączenie.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >