samochód-wikimedia-gaj777
By Gaj777 - Fotopolska.eu, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22246147
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Kwietnia 2020

Pandemia pociągnęła ceny aut w dół. Wskazujemy, gdzie taniej kupisz samochód

Samochód kosztował średnio 119 tys. zł w pierwszym kwartale 2020 roku. Ceny w salonach aut skoczyły o ponad 11 procent - informuje “Puls Biznesu”. Ale niektóre samochody można kupić taniej.

Samochód na razie niepotrzebny. Popyt w dół

Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej spotęgowała spadek popytu na nowe samochody na terenie całej Europy, który można zaobserwować od początku tego roku.

"I kwartał zakończył się w UE wynikiem o ponad 25 proc. niższym od zanotowanego rok wcześniej, a marzec był słabszy aż o 55 proc. Wyniki kolejnych miesięcy będą z pewnością jeszcze gorsze. Liczba rejestracji nowych aut w kwietniu i maju może być na wybranych rynkach, w tym w Polsce, niższa nawet o 80 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2019 r. Drastyczny spadek popytu spowodował obniżkę cen w salonach, ale nie zatrzyma ich wzrostu" - czytamy w “Pulsie Biznesu”.

10 tys. zł kary, o których nie masz pojęcia. W przyszłym miesiącu ty też możesz zapłacić10 tys. zł kary, o których nie masz pojęcia. W przyszłym miesiącu ty też możesz zapłacićCzytaj dalej

Samochód tańszy tylko na placu

Prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki mówi, że samochód w atrakcyjnej cenie można kupić teraz jedynie w przypadku pojazdów, które już stoją na placach dilerów czy importerów. Natomiast ceny nowych samochodów poszły w górę.

- Mimo to sądzę, że dolny poziom cen został już osiągnięty. Dodatkowe obniżki cen wyprzedawanych aut będą należały do przeszłości - podkreśla na łamach “PB” ekspert.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ważna deklaracja Mateusza Morawieckiego. Dotyczy polskich uczniów i najważniejszych egzaminów

Za mała odległość od członków rodziny może grozić akcją policji. Morawiecki tłumaczy dlaczegoZa mała odległość od członków rodziny może grozić akcją policji. Morawiecki tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Jak podaje "PB", na problemy z wyprzedażą samochodów ma wpływ nie tylko stan epidemii, ale też słabnąca wartość polskiej waluty, co mogło popchnąć dilerów do rezygnacji z części marży. - Importerzy rozliczają się w euro. Słabnący złoty oznacza podniesienie cen sprowadzanych nowych aut - wyjaśnia Drzewiecki.

Samochód droższy przez koronawirusa? Są inne przyczyny

Specjalista uważa, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła na ceny samochodów na starym kontynencie. - Głównym czynnikiem są wyśrubowane normy emisji obowiązujące na naszym kontynencie i spodziewane kary związane z ich przekroczeniem. Część producentów już je wliczyła w ceny. Innym czynnikiem są koszty wynikające z konieczności, wymaganego europejskim prawem, wyposażania aut m.in. w systemy asystujące - tłumaczy na łamach “PB” ekspert.

Co najmniej dwa nowe podatki rozważa rząd. Trwa rozpaczliwe szukanie pieniędzyCo najmniej dwa nowe podatki rozważa rząd. Trwa rozpaczliwe szukanie pieniędzyCzytaj dalej

- Jeżeli dodamy do tego słabnący kurs złotego, spodziewany wzrost inflacji, ogromne straty wynikające z przestojów w produkcji, to mamy gotowy przepis na podwyżki - dodaje Wojciech Drzewiecki.

Więcej w “Pulsie Biznesu”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duże zmiany w ślubach. Uwaga, zaczną obowiązywać już niedługo
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 12-latka musiała przejść przez koronawirusa ponad 100 km. Nie dała rady, nie żyje, przykra wiadomość ze świata
Możliwe, że jesteśmy na progu przełomu. 80% szans na powodzenie nowej szczepionkiMożliwe, że jesteśmy na progu przełomu. 80% szans na powodzenie nowej szczepionkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News