Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.03.2023 13:53

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że wypłaty tzw. trzynastek rozpoczną się w kwietniu. Część seniorów otrzyma pieniądze jeszcze przed świętami wielkanocnymi – chodzi o tych, do których emerytury trafiają 1., 5. i 6. dnia każdego miesiąca. Podczas wtorkowej konferencji minister opowiedziała również o kilku innych istotnych kwestiach z punktu widzenia emerytów i rencistów.

Wypłata „trzynastek” lada moment

We wtorek 21 marca minister Marlena Maląg oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w konferencji poświęconej zagadnieniom dotyczącym emerytów i rencistów oraz programowi Senior plus. Ma on na celu wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia Senior+, czyli w skrócie – w aktywizacji najstarszej części społeczeństwa.

Podczas tej konferencji Marlena Maląg przypomniała, że wypłata trzynastych emerytur rozpocznie się w kwietniu, automatycznie – seniorzy nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. Tegoroczne dodatkowe świadczenie wyniesie 1445,48 zł netto (od tej kwoty nie ma żadnych potrąceń i egzekucji, nie jest ona wliczana do dochodu). Zdecydowana większość seniorów otrzyma trzynastkę razem z przysługującą im emeryturą lub rentą w kwietniu, w terminie, w jakim z reguły otrzymują przelewy. Są one realizowane 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca, dlatego ci, którzy otrzymują pieniądze na początku miesiąca, zasilą swój domowy budżet jeszcze przed Wielkanocą, która w tym roku wypada 9 kwietnia.

Nie dla podwyższania wieku emerytalnego

Minister Maląg zapewniła, że rząd nie zamierza podnosić wieku emerytalnego. Nie po to przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, by go wydłużać. Dajemy prawo wyboru, gdy ktoś osiągnął wiek emerytalny, decyduje czy przejść na emeryturę, czy dalej pracować. Jest system zachęt do dłuższej pracy, PIT 0 – przekazała Marlena Maląg.

W tym roku rekordowa waloryzacja świadczeń

Emerytury i renty wzrosły od 1 marca o 14,8 proc. Zwaloryzowane świadczenia za ten miesiąc otrzymało już 7 mln emerytów i rencistów, ostatnie transze zostaną przekazane do końca marca. 

W tym roku mamy historycznie wysoką waloryzację rent i emerytur, która jest kwotowo-procentowa. Z minimalnym wzrostem emerytury o 250 zł. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł. Dzięki waloryzacji ponad 44 mld zł trafi dodatkowo do seniorów – podsumowała minister Marlena Maląg.