BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Rząd bierze się za łatanie kosztownej dziury. Emeryci mają skorzystać

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Luka w prawie powoduje, że niektórzy emeryci otrzymują świadczenia niższe nawet o 300 zł. Wszystko z powodu sięgnięcia po emerytury w najgorszym miesiącu - czerwcu. Po latach niesprawiedliwości rząd postanowił załatać dziurawe prawo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynika luka w prawie

  • Ile osób padło ofiarą niesprawiedliwych zasad

  • Jakie przepisy mają zostać wprowadzone

Luka w prawie, która obniża wysokość emerytury

Luka w prawie jest wyjątkowo niekorzystna dla niektórych seniorów. Okazuje się bowiem, że na wartość emerytury mają wpływ nie tylko okres odkładania składek i ich wysokość. Pod uwagę bierze się także moment zawnioskowania o senioralne świadczenie.

Ta luka w prawie powoduje, że niektórzy emeryci są na uprzywilejowanej pozycji, a pozostali pobierają świadczenie niższe o kilkaset złotych. Kto traci? Osoby, które zgłosiły się po emeryturę w czerwcu.

Z czego wynika ta niesprawiedliwość? Wszystkiemu winne są dziurawe przepisy dotyczące waloryzacji składek, kapitału początkowego i subkonta. Każdy, kto zawnioskuje o emeryturę między styczniem a majem lub między lipcem a grudniem ma prawo zarówno do waloryzacji rocznej, jak i kwartalnej.

- Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Waloryzacja roczna obejmuje bowiem składki wpłacone od stycznia.

Luka w prawie może być wyjątkowo dotkliwa, o czym rok rocznie przekonują się kolejni emeryci. Niczego nieświadomi obywatele, którzy przedłożyli wniosek w czerwcu otrzymują świadczenie niższe nawet o 300 zł. Portal money.pl podaje, że w 2019 r. aż 10 tys. osób dało się złapać na tę lukę w prawie.

Luka w prawie czasowo załatana. Kiedy rząd naprawi dziurawe przepisy na stałe?

W ubiegłym roku czerwcowa niesprawiedliwość została jednorazowo zniesiona. Jednak, aby kolejni emeryci nie wpadli w pułapkę prawną potrzebne są trwałe zmiany w przepisach. Posłowie mają pochylić się nad tą sprawą jeszcze w tym tygodniu.

Co ma się zmienić? Z nowelizacji przepisów ubezpieczeniowych, którą rząd opracował w lutym 2021 r., wynika, że luka w prawie ma zostać całkowicie zlikwidowana. Inicjatorzy zmian postulują, aby emerytura przyznana w czerwcu była naliczana na identycznych zasadach, jak w
pozostałych miesiącach.

„Dobra zmiana”, ale nie dla wszystkich

Jednak nie każdy skorzysta na zmianie prawa. Rzeczpospolita donosi bowiem, że rząd nie uwzględnia w modyfikacjach osób, którym luka w prawie już zdążyła odebrać część świadczenia. Zmiany mają dotyczyć tylko tych obywateli, którzy dopiero zamierzają wnioskować o emeryturę.

Jednak zdaniem dr Tomasza Lasockiego z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim poszkodowani seniorzy mogą z tą sprawą udać się do sądu. Tym bardziej, że szanse na wygraną są wyjątkowo duże.

Tego typu rozwiązanie może zdecydowanie nadszarpnąć budżet państwowy. Nie dość, że senior otrzyma w sądzie podwyżkę na przyszłość to jeszcze na jego konto wpłynie wyrównanie świadczenia wstecz wraz z odsetkami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

emeryturaWaloryzacja emerytur

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >
Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >