BiznesINFO.pl
Obraz Free-Photos z Pixabay

Obraz Free-Photos z Pixabay

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Polaków czeka nowy obowiązek

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków startuje już 1 lipca. Obowiązek rejestracji mają wszyscy Polacy, a za jej unikanie grożą poważne kary. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków pozwoli na kontrolowanie tego, czym ogrzewamy domostwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

  • Dlaczego obowiązek rejestracji mają wszyscy

  • Jakie grożą kary za unikanie obowiązku

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków pomoże w walce o środowisko

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma dostarczyć rządowi oraz samorządom informacji o tym, czym ogrzewane są budynki gospodarcze, zabudowy wielomieszkaniowe i domy jednorodzinne. Obowiązek rejestracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy w zależności od rodzaju zabudowy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc także rozwiązać problem ogrzewania. W katalogu przygotowanym przez twórców CEEB znajdziemy mnóstwo możliwości ogrzewania. Będą to m.in.: kopciuchy, piece gazowe, kotły na paliwa stałe, ale także bardziej ekologiczne rozwiązania, np.: panele fotowoltaiczne.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że zarządca budynku zgłosi wspólny rodzaj ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednakże, gdy lokal ma osobne źródło ciepła, zobowiązany do tego będzie właściciel.

Należy pilnować tego obowiązku, bowiem za niesubordynację grożą kary, a urzędnicy mają prawo skontrolować lokale. W CEEB będzie zawarte informacje takie jak: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe właściciela lokalu.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obowiązuje wszystkich

Kara może być dotkliwa, bowiem na wystawiona na mocy decyzji administracyjnej wyniesie maks. 500 złotych. W momencie, w którym sprawa zostanie przekazana do sądu wysokość kary może zostać zwiększona do nawet 5 tys. złotych.

Prawnicy przestrzegają, że osoby, do których informacja o obowiązku nie dotrze mają prawo wyrazić czynny żal. Wówczas należy powziąć odpowiednie środki i zarejestrować gospodarstwo w systemie. Urzędnicy także podkreślają, że takie okoliczności będą brane pod uwagę.

Na razie gminy przechodzą szkolenia z zakresu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak wynika z najnowszych informacji, samorządy nie dostaną dofinansowania na obsługę systemu. Część z nich nie planuje nawet kampanii informacyjnych w tym zakresie, dlatego to Polacy muszą trzymać rękę na pulsie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznes Info

Podwyżki stóp procentowych. RPP ujawniła kiedy nastąpią

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Centralna Ewidencja Emisyjności BudynkówPolskaZanieczyszczenie środowiska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >