Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Polaków czeka nowy obowiązek
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 12.06.2021 02:00

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Polaków czeka nowy obowiązek

Obraz Free-Photos z Pixabay
Obraz Free-Photos z Pixabay

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków startuje już 1 lipca. Obowiązek rejestracji mają wszyscy Polacy, a za jej unikanie grożą poważne kary. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków pozwoli na kontrolowanie tego, czym ogrzewamy domostwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

  • Dlaczego obowiązek rejestracji mają wszyscy

  • Jakie grożą kary za unikanie obowiązku

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków pomoże w walce o środowisko

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma dostarczyć rządowi oraz samorządom informacji o tym, czym ogrzewane są budynki gospodarcze, zabudowy wielomieszkaniowe i domy jednorodzinne. Obowiązek rejestracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy w zależności od rodzaju zabudowy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc także rozwiązać problem ogrzewania. W katalogu przygotowanym przez twórców CEEB znajdziemy mnóstwo możliwości ogrzewania. Będą to m.in.: kopciuchy, piece gazowe, kotły na paliwa stałe, ale także bardziej ekologiczne rozwiązania, np.: panele fotowoltaiczne.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że zarządca budynku zgłosi wspólny rodzaj ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednakże, gdy lokal ma osobne źródło ciepła, zobowiązany do tego będzie właściciel.

Należy pilnować tego obowiązku, bowiem za niesubordynację grożą kary, a urzędnicy mają prawo skontrolować lokale. W CEEB będzie zawarte informacje takie jak: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe właściciela lokalu.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obowiązuje wszystkich

Kara może być dotkliwa, bowiem na wystawiona na mocy decyzji administracyjnej wyniesie maks. 500 złotych. W momencie, w którym sprawa zostanie przekazana do sądu wysokość kary może zostać zwiększona do nawet 5 tys. złotych.

Prawnicy przestrzegają, że osoby, do których informacja o obowiązku nie dotrze mają prawo wyrazić czynny żal. Wówczas należy powziąć odpowiednie środki i zarejestrować gospodarstwo w systemie. Urzędnicy także podkreślają, że takie okoliczności będą brane pod uwagę.

Na razie gminy przechodzą szkolenia z zakresu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak wynika z najnowszych informacji, samorządy nie dostaną dofinansowania na obsługę systemu. Część z nich nie planuje nawet kampanii informacyjnych w tym zakresie, dlatego to Polacy muszą trzymać rękę na pulsie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]