BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? Podpowiadamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rozmowa Kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić - to pytanie, które pada zawsze podczas rozmowy rekrutacyjnej, a jest niesłychanie trudne. Jego trudność wynika z faktu, że pytanie to jest bardzo ogólne, a wiele możliwości odpowiedzi nie ułatwia

Rozmowa Kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić - z pewnością ta kwestia może wywołać niemałe trudności po stronie kandydata. Jak bowiem dobrze odpowiedzieć na tak bezpośrednie, ale z drugiej strony tak bardzo ogólne pytanie. Cóż, w tym wypadku powinniśmy popisać się pewną dozą charyzmy i bezpośredniości, a także zdecydować na pewną przebojowość.

Pytanie "dlaczego powinniśmy cię zatrudnić" to jedyna taka okazja podczas całego wywiadu, kiedy mamy takie szanse na popisanie się. Powinniśmy umieć sie sprzedać, jako dobrą markę. Przede wszystkim w ramach tego pytania musimy skupić się na swoich mocnych stronach. Absolutną podstawą jest jednak znalezienie w sobie elementu wyjątkowego, odróżniającego nas od reszty kandydatów, a który będzie przydatny na stanowisku pracy, o które się staramy.

Rozmowa Kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić

Podczas odpowiedzi na to pytanie nie powinniśmy też wykazywać żadnego braku pewności siebie, nieśmiałości lub nerwowości. Brak zaprezentowanej pewności, odwagi może sugerować, że wątpimy w swoje kompetencje, co będzie raczej marnie o nich świadczyło. Nasza pewność ma być potwierdzeniem naszych umiejętności. Warto też podkreślić poprzednie sukcesy, odniesione na zeszłym stanowisku pracy. 

Innym sposobem na odniesienie się do tego pytania, jest posiłkowanie się ogłoszeniem o pracę, na które odpowiedzieliśmy. Musimy po prostu opowiedzieć o swojej przydatności studiując krok po kroku wymagania zawarte na ogłoszeniu. W ten sposób zaprezentujemy nie tylko swój wachlarz umiejętności, ale i pewną dokładność, gdyż odnosić się będziemy do ogłoszenia bardzo konkretnie.

Z kolei wśród rzeczy, których absolutnie nie powinniśmy mówić, są wszelkie żale, sprawy formalne w ostatniej pracy, czy też trudna sytuacja prywatna. Zwroty typu "nienawidzę poprzedniej pracy" albo "mam krótki okres wypowiedzenia" czy też "muszę szybko zarobić, bo mam problemy", są po prostu nie na miejscu i żadna z nich nie przechyli szali rozmowy na naszą korzyść.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >