BiznesINFO.pl
flaga polski fot. pixabay/sarconi

pixabay.com/sarconi

Rowery prosto z Polski. W Unii Europejskiej jesteśmy czwartym producentem

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Rowery w Polsce nie tylko sprzedają się jak świeże bułeczki, ale również schodzą masowo z taśmy produkcyjnej. Nasz kraj jest czwarty pod kątem produkcji rowerów w Unii Europejskiej. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów z Chin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się produkcja rowerów w Polsce

  • Od czego jest zależna w dobie pandemii koronawirusa

  • Co może stanowić szansę w zakresie produkcji rowerów

Rowery z Polski nacierają na UE

Polska jest dość znaczącym krajem w Unii Europejskiej. W kwestii produkcji sprzętu AGD nasz kraj pozostaje niekwestionowanym liderem. Co więcej, portal Forsal informował o tym, że przemysł w Polsce rośnie najszybciej w całej Wspólnocie Europejskiej.

Okazuje się, że prężnie działamy również w zakresie produkcji rowerów. Z najnowszego raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, na który powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna, wynika, że Polska zajmuje czwarte miejsce w produkcji rowerów w całej Unii Europejskiej.

W styczniu i lutym 2021 r. wyprodukowano w Polsce 154 tys. rowerów, natomiast w analogicznym okresie rok temu było to 155 tys. PIE wskazuje, że mniejsza produkcja rowerów to efekt pandemii koronawirusa, ponieważ dostęp do poszczególnych części jest utrudniony.

Dla porównania w latach 2015-2019 w naszym kraju co roku średnio produkowano 1,12 mln rowerów. W 2020 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem produkcji, a z taśmy łącznie zjechało ok. 750 tys. rowerów. Eksperci wskazują, że tegoroczna produkcja będzie utrzymana na podobnym poziomie.

Polska rowerami płynąca

Pandemia koronawirusa nie tylko utrudniła produkcję rowerów, ale również zwiększyła na nie popyt - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Aby uniknąć zakażenia wielu Polaków przesiadło się na rower i porzuciło komunikację miejską. Co więcej, obostrzenia i izolacja w domu doprowadziły do tego, że rower stał się sposobem na zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego obecnie co piąty rowerzysta używa swojego pojazdu częściej niż przed pandemią. Przypomnijmy, że rok temu rowery sprzedawały się jak świeże bułeczki, a większość osób musiała je zamawiać, bowiem był problem z dostępnością.

Eksport polskich rowerów rośnie w bardzo szybkim tempie, ale nie jest on jedną z najważniejszych gałęzi. W zeszłym roku stanowił zaledwie 0,1 proc. całego eksportu, choć z Polski w świat pojechało o 20 proc. więcej rowerów niż w 2019 r.

Polska zajmuje 6. miejsce pod względem dostaw rowerów do innych krajów i 9. po względem rowerów elektrycznych. Największym odbiorcą naszego sprzętu są Niemcy oraz Czechy. Wędruje tam odpowiednio 45 proc. i 13 proc. rowerów.

PIE zauważa, że poszczególne kraje Unii Europejskiej chcą rozwijać infrastrukturę rowerową w swoich krajach. Belgia, Włochy, czy Portugalia to tylko część z nich, ale już rodzi to swego rodzaju szansę dla Polski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >