BiznesINFO.pl Handel Rosjanie znaleźli alternatywę dla Coca-Coli. Zastąpi ją napój stosowany do leczenia niestrawności u cieląt
Marek BAZAK/East News

Rosjanie znaleźli alternatywę dla Coca-Coli. Zastąpi ją napój stosowany do leczenia niestrawności u cieląt

7 sierpnia 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Coca-Cola wycofała się z rynku rosyjskiego i białoruskiego po inwazji Rosji na Ukrainę. Decyzja amerykańskiego koncernu wywołała więc próżnię, na którą ZBiR ma odpowiedź w postaci napoju Bieła-Kola. Sławę zyskał jako lek na niestrawność białoruskich cieląt.

W świetnej szwedzkiej komedii "Stujednolatek, który nie zapłacił rachunku i zniknął" tytułowy senior poszukiwał przepisu "Oranżady Ludowej", która to była odpowiedzią radzieckich naukowców na fenomen amerykańskiej Coca-Coli. W przeciwieństwie do bałałajka-rock'a i radzieckich dżinsów napój jednak okazał się niewiarygodnie wręcz smaczny i każdy, kto tylko go spróbował, nie mógł oderwać się od szklanki.

Rzeczywistość zaczyna jednak nieprzyzwoicie blisko zbliżać się do fikcji filmowej, bowiem Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) będzie teraz raczył się napojem Bieła-Kola, który ma być alternatywą dla wycofanej z rynków Białorusi i Rosji Coca-Colą. Dodajmy, że alternatywą lepszą, jak przekonują białoruscy kołchoźnicy.

Bieła-Kola jako lek dla cieląt

O tym, że miejsce Coca-Coli na półkach zajmie teraz białoruski napój Bieła-Kola poinformowała telewizja STV. Napój można traktować niemalże jako lek, ponieważ kołchoźnicy spod białoruskiego Mohylewa opowiadają o tym, że podają go cielętom, gdy te mają niestrawność.

Dodatkowo zawarta w napoju kofeina sprawa, że cielaki są dużo żwawsze. Podobno po Coca-Coli wcale przypływu energii nie miały, mówią także kołchoźnicy, podaje białoruski portal Zerkalo.io.

Teraz Bieła-Kolą będą mogły raczyć się zarówno cielęta jak i ludzie od znajdującego się na granicy z Polską białoruskiego Brześcia, po Władywostok nad Oceanem Spokojnym. Wszelkie listy intencyjne w sprawie dystrybucji Bieła-Koli w Rosji zostały już podpisane między przedstawicielami obu krajów, zapewnia STV.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie