BiznesINFO.pl
Robert Gawliński przebranżowił się

eastnews/Tricolors

Nie wszyscy artyści rzucili się na dotacje. Słynny muzyk wyjechał z kraju za chlebem

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Pandemia koronawirusa uderzyła m.in. w muzyków, którzy w związku z obostrzeniami nie mają możliwości koncertowania. Jak się okazało część z nich stara się w związku z tym o rządowe dotacje, podczas gdy inni nie chcąc być zdanym na łaskę państwa postanowił

Robert Gawliński w nowej roli

Od ponad 40 lat na scenie muzycznej, w między czasie próbował swoich sił w aktorstwie (Edward Stachura w słynnym filmie Lecha Majewskiego o Rafale Wojaczku), teraz w zupełnie nowej roli. Robert Gawliński jak wielu innych artystów znalazł się w trudnej sytuacji w związku z rządowymi obostrzeniami za sprawą których nie mają oni możliwości koncertowania. W sytuacji gdy płyty kupują nieliczni, to właśnie spotkania z publicznością są głównym źródłem dochodów wykonawców. Okoliczności związane z pandemią pozbawiły jednak muzyków i tego.

Jak się kilka dni temu okazało część artystów próbuje sobie zrekompensować brak możliwości zarabiania starając się o dotacje w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. W weekend ujawniono, że Ministerstwo Kultury w ramach owego funduszu wypłaciło w sumie ok. 400 mln zł z których skorzystali m.in. popularni muzycy. Najwięcej, bo blisko milion miała otrzymać firma należąca do jednego z braci Golców, a ponad pół miliona dotacji przyznano znanym zespołom nurtu disco polo – Bayer Full i Weekend. Po wybuchu burzy medialnej w tej sprawie minister kultury Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu realizacji wypłat i nakazał ich weryfikację.

Wspomniany Robert Gawliński o dotację się nie ubiegał i w związku z nową sytuację postanowił przenieść się do Grecji, gdzie zarabia pieniądze w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Lider kultowej formacji Wilki został...rolnikiem.

Nowym zajęciem twórca takich przebojów jak „Son of the blue sky”, „Eli lama sabahtani”, „Baśka”, "O sobie samym", czy „Nie stało się nic” pochwalił się na Instagramie zespołu, gdzie pojawiło się nagranie na którym wokalista opowiada, że zajmuje się uprawą oliwek.

- Na razie jestem początkującym farmerem, ale jeśli się uda, to w lutym wracam do Was na koncerty – powiedział Robert Gawliński.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

O nowej pracy i powodach jej podjęcia wokalista mówi w rozmowie z „Faktem”. - Zgodnie z pomysłem wiceministra finansów rozpocząłem przebranżawianie się. Zbieram oliwki, zostanę rolnikiem – mówi lider Wilków.

Robert Gawliński nawiązuje tu do słynnego twitta wiceministra finansów Piotra Patkowskiego z początku listopada, w którym radzi przebranżowienie przedsiębiorcom w których uderzyły wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia.

- Drzewa uginają się od owoców. Właśnie jesteśmy w trakcie naszego pierwszego oliwko brania. Do tej pory zebraliśmy już osiem worków. Zbieranie mocno daje nam w kość. Trochę wymiękliśmy – przyznaje w rozmowie z tabloidem muzyk.

Robert Gawliński nie ukrywa, że tęskni za zespołem i całą ekipą techniczną, która towarzyszy mu na koncertach i nie może doczekać się koncertów. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mieli możliwość zobaczenia i usłyszenia na żywo Wilków.

Przypomnijmy, że Robert Gawliński karierę muzyczną rozpoczął pod koniec lat 70’. Związany był z takimi zespołami jak Opera czy Madam, ale prawdziwą popularność przyniosły mu występy z grupą Wilki. W 2022 roku minie 30 lat od spektakularnego debiutu ich pierwszej płyty na której znalazły się wspomniane „Son of the blue sky”, „Eli lama sabahtani”, czy „Eroll”. Od tamtego czasu zespół wydał siedem albumów, Gawliński ma na koncie również pięć solowych krążków. Ostatni zatytułowany "Kalejdoskop" miał premierę 10 lat temu. 

undefined

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >