Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Renta wdowia. Dodatkowe pieniądze dla tysięcy Polaków
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 07.07.2023 17:23

Renta wdowia. Dodatkowe pieniądze dla tysięcy Polaków

Kobieta licząca pieniądze
Marek BAZAK/East News

W czwartek, 6 lipca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie renty wdowiej.

Renta wdowia

W obecnych czasach utrzymanie się z emerytury może być wręcz niemożliwe. Drożyzna w sklepach oraz wzrost opłat za wodę i prąd powodują, że seniorom coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem. W jeszcze gorszej sytuacji są seniorzy, których małżonek zmarł i z jednej emerytury muszą utrzymać dom lub mieszkanie, a także ponieść inne wydatki, które wcześniej obciążały dwie osoby. Rozwiązaniem takiej sytuacji ma być wprowadzenie renty wdowiej.

Będzie można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Rząd szykuje zmiany

Zmiana przepisów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy dojdzie do zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązuje zasada wypłaty jednego z nich. W przypadku posiadania jednocześnie prawa do kilku świadczeń, można pobierać tylko jedno z nich, zaś kolejne będzie zawieszone. Dla wielu seniorów oznacza to, że po śmierci najbliższej osoby muszą utrzymać się za jedno świadczenie.

Więcej emerytów uprawnionych do darmowego sanatorium. Chodzi nawet o 840 tys. osób.

Więcej pieniędzy dla 1,5 mln wdów i wdowców

Projekt ustawy zakłada dwie drogi. Zgodnie z pierwszą, owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wybór drugiej opcji oznaczałby pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia

Docelowo ustawa miałaby poprawić wysokość świadczeń aż 1,5 mln wdów i wdowców. Obecnie projekt ustawy został skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.