banknoty-pixabay-krzys16
pixabay
Autor Radosław Święcki - 18 Lutego 2020

Renta dla samotnych Polaków. Mają dostać po kilkaset złotych miesięcznie

Renta wdowia w Polsce? Taki pomysł proponuje kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zgodnie z nazwą, świadczenie miałoby być kierowane dla emerytów, których współmałżonek zmarł.

Renta wdowia to najnowszy pomysł w kampanii prezydenckiej kandydata Lewicy Roberta Biedronia. W ocenie polityka rozwiązałaby ona liczne problemy ubogich osób.

Ledwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekLedwo klepnęli cukrowy i od małpek, a już szykują kolejny. Resort nałoży na ciebie nowy podatekCzytaj dalej

- Osób, którym nie wystarcza do kolejnego świadczenia, do końca miesiąca, rozwiązywałaby problem, szczególnie kobiet, które dostają dzisiaj emerytury często 40 proc. mniejsze od mężczyzn – powiedział Biedroń, podkreślając, że kobiety wykonują wiele prac za które nie pobierają wynagrodzenia, jak np. opieka nad rodzicami.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Renta czy emerytura? Koniec z alternatywą

Przypomnijmy, że obecnie osoby, które dostają świadczenia emerytalne w momencie, gdy umiera współmałżonek, muszą zdecydować czy otrzymać rentę rodzinną czy pozostawić świadczenia emerytalne. Zdaniem Biedronia należy z tym skończyć.

- Chcemy doprowadzić do tego, że pozostanie jedno z tych świadczeń, ale dodatkowo dojdzie 25 proc. drugiego świadczenia, czyli będzie można zachować swoją emeryturę i mieć 25 proc. renty rodzinnej albo wybrać rentę rodzinną i zachować 25 proc. dotychczasowej emerytury – proponuje kandydat na prezydenta.

Biedroń przywołał dane, z których wynika, że renta wdowia mogłaby objąć ok. 1,5 mln osób. Wyróżnił wśród nich kobiety, które samotnie prowadzą dom po śmierci męża bądź partnera.

Jaki koszt renty wdowiej?

Koszt propozycji miałby wynieść ok 1,5 mld zł rocznie. Biedroń podkreślił, że byłby to wydatek znacznie niższa niż kwoty przeznaczane na TVP. Kandydat na prezydenta podkreślił, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Czechach, we Włoszech, czy Niemczech.

- Pora, żeby także zaczęło funkcjonować w Polsce – podsumował Biedroń, podkreślając, że złoży projekt ustawy w tej sprawie, gdy zostanie wybrany na prezydenta. Przypomnijmy, że Robert Biedroń został oficjalnym kandydatem SLD, Wiosny i Razem w wyborach prezydenckich na początku stycznia. Jego poparcie w sondażach przedwyborczych kształtuje się na poziomie 7-10 proc.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią
  2. 9-latka zmarła przez powszechną chorobę. Nie wolno jej lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Dostaniesz 23 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch. Jest tylko jeden haczyk
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News