Rekompensata dla dwóch podmiotów za wybory korespondencyjne
Pixabay/radoslawczarnecki0
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Stycznia 2021

Rekompensata na 53 mln zł dla Poczty Polskiej. Za wybory, które się nie odbyły

Od wyborów prezydenckich minęło już sporo czasu, co nie oznacza, że temat można uznać za zamknięty. Krajowe Biuro Wyborcze ma wypłacić rekompensaty dwóm podmiotom, które podjęły się przygotowania wyborów korespondencyjnych, które, jak wiadomo, finalnie się nie odbyły.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie podmioty otrzymają rekompensatę za wybory, które się nie odbyły,
  • Z czego wynika rekompensata,
  • Ile wyniosą rekompensaty.

Rekompensata dla Poczty Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych

W lipcu 2020 r. Sejm uchwalił nowelizację ustaw mających na celu zapewnienie funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, przypomina TOK FM. Ustawa ta umożliwia podmiotom, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, ubieganie się o rekompensatę na pokrycie kosztów poniesionych na poczet organizacji głosowania.

Pierwsze sygnały dotyczące tego, że Poczta Polska będzie chciała odzyskać pieniądze, dochodziły do mediów już we wrześniu. W tym celu podjęto nawet odpowiednie kroki.

Poczta Polska podjęła kroki prawne w celu skorzystania z rekompensaty i pozyskania środków pieniężnych – powiedziała wówczas w rozmowie z Faktem Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Wówczas nie było jeszcze wiadomo o jakich kwotach mowa, ponieważ, jak powiedziała sama rzeczniczka, “szczegóły stanowią tajemnicę prawnie chronioną”.

Mocne otwarcie roku dla naszych portfeli. Od kwoty rachunku może Ci się zrobić słaboMocne otwarcie roku dla naszych portfeli. Od kwoty rachunku może Ci się zrobić słaboCzytaj dalej

We wtorek Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało PAP, że wnioski, które doń wpłynęły od Poczty Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, zostały rozpatrzone pozytywnie, w związku z czym wymienione podmioty otrzymają rekompensaty.

Prawie 57 mln zł rekompensaty

Wysokość rekompensaty, którą KBW ustaliła dla Poczty Polskiej, wynosi 53 mln 205 tys. 344 zł. Kwota 17 mln 91 tys. 961 zł została uznana za niezasadną.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych ma otrzymać rekompensatę w wysokości 3 mln 245 tys. 61 zł. Kwota 959 tys. 264 zł została uznana za niezasadną.

PAP dowiedziała się od KBW, że kwota, której domagała się Poczta Polska, a którą uznano za niezasadną, dotyczyła m.in. kosztów magazynowania pakietów wyborczych. Pozostała część nieuzananych wydatków, z tytułu których Poczta Polska nie otrzyma rekompensaty, stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News