BiznesINFO.pl
Co znajdzie się w rejestrze MSWiA

Pixabay/Free-Photos

MSWiA tworzy nowy rejestr. Trafią do niego miliony nazwisk, może też i twoje

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Szykują się spore zmiany w przepisach dotyczących paszportów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma utworzyć nowy rejestr, dzięki któremu organy zyskają dostęp do danych z Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego i rejestru PESEL

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym ma być rejestr przygotowywany przez MSWiA

  • Kto znajdzie się w rejestrze

  • Jakie usługi będą dostępne dla obywateli w związku z wprowadzeniem rejestru

Rejestr Dokumentów Paszportowych

MSWiA przygotowało projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Od środy dokument, który jest już na etapie konsultacji publicznych, można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Nowo utworzony Rejestr Dokumentów Paszportowych miałby zastąpić dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych (CEWiUDP) oraz lokalne ewidencje. Jak podaje PAP, rejestr byłby komponentem Systemu Rejestrów Państwowych. Autorzy projektu napisali w uzasadnieniu, że RDP umożliwiłby m.in. szybki obieg informacji.

"Przede wszystkim organy zyskają dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego i rejestru PESEL. Wprowadzanie danych do rejestru odbywać się będzie bezpośrednio za pomocą odpowiedniej aplikacji, a nie tak jak ma to miejsce obecnie, za pośrednictwem baz lokalnych" - tłumaczą.

Nowy rejestr to większa wygoda

Wskazano też, że budowa rejestru umożliwiłaby odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie paszportu na rzecz wersji elektronicznej. Byłoby to znacznym ułatwieniem dla każdej osoby chcącej wyrobić sobie paszport.

Wniosek miałby być generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji na podstawie danych podanych przez obywatela i tych dostępnych w rejestrach państwowych, przekazała PAP.

"Wniosek, po akceptacji, będzie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego" - wyjaśniono.

Jak napisano w OSR projekt zakłada odejście od "rygorystycznego żądania legitymowania się dowodem osobistym przy składaniu wniosku o paszport".

Usługi dla obywateli

Dzięki wprowadzeniu nowego rejestru obywatele otrzymaliby szereg usług elektronicznych m.in.: sprawdzenie ważności paszportu, danych osobowych, czy też unieważnienie paszportu po utraceniu go przez posiadacza.

Ponadto za pośrednictwem rejestru obywatele otrzymywaliby powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności.

Tagi:

PolskaPolacydane osobowe

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rewolucyjna rakieta NASA przetransportuje ludzi na Marsa w zaledwie kilka tygodni

Czytaj więcej >
wojsko

Polska i Świat

Rekordowe wydatki Polski na obronność. Kwota, którą wydamy w 2023 r. robi wrażenie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

Polska i Świat

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

Czytaj więcej >
Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa

Polska i Świat

Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi ogromna kara za nieuczciwe praktyki

Czytaj więcej >