Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Raport ManpowerGroup dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest lepiej, ale kiedy będzie dobrze?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.05.2024 15:33

Raport ManpowerGroup dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest lepiej, ale kiedy będzie dobrze?

kobieta
fot. Pxhere

Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce ulega poprawie. Coraz więcej firm podejmuje rozmaite działania na rzecz równouprawnienia płci, inne próbują zachęcać specjalistki dedykowanymi benefitami i elastycznym czasem pracy, który sprzyja macierzyństwu. Mimo wszystko w znakomitej większości panie wciąż są niestety w gorszej sytuacji od panów. I dotyczy to nie tylko wynagrodzeń.

Sytuacja wróciła do normy po kryzysie

Po spowodowanym COVID-19 kryzysie na rynku pracy kobiet, sytuacja wreszcie się ustabilizowała. Wybuch pandemii doprowadził do tego, że miliony kobiet zrezygnowały z pracy i własnych ambicji zawodowych, by poświęcić się utrzymaniu domu i opieką nad dziećmi, które w szkolnych zajęciach uczestniczyły zdalnie. Na osiągnięcie względnej równowagi rynek potrzebował okrągłych trzech lat. Współczynnik zatrudnienia kobiet w skali światowej osiągnął niewiele ponad 50 proc. 

Najbardziej aktywną grupą wśród kobiet na rynku pracy są specjalistki w wieku 25-54 lat. Nie boją się rozwijać, podejmować odpowiedzialnych wyzwań, ani obierać nowych ścieżek kariery. Według najnowszych danych ManpowerGroup, takie kobiety najczęściej korzystały z modelu pracy hybrydowej. Zależy im też na równowadze pomiędzy życiem zawodowym, a rodzinnym. Ekspertka rynku pracy Katarzyna Gołek podkreśla, że w swoich priorytetach kobiety różnią się od mężczyzn. 

W wielu przypadkach praca zawodowa stanowi tylko część ich codzienności, dlatego też zwracają uwagę na inne aspekty niż mężczyźni. Kobiety cenią sobie pozytywne relacje, wsparcie ze strony zespołu oraz możliwość skutecznej współpracy. W kontekście stabilizacji oczekują większej przewidywalności w zakresie obłożenia pracą, aby móc zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – mówi Katarzyna Gołek, ekspertka rynku pracy, manager zespołu rekrutacji w Manpower

Minister cyfryzacji ostrzega. Kluczowe będą najbliższe 2 tygodnie

Być atrakcyjnym pracodawcą

Wiele z wyznaczników, które decydują o atrakcyjności konkretnego stanowiska z punktu widzenia kobiety, pokrywa się z tymi, które w naturalny sposób są istotne dla pracujących rodziców. Niektórzy pracodawcy starają się dostosowywać warunki pracy dla pracowników, choć nie da się ukryć, że dotyczy to głównie ekspertów. Mimo wszystko przedsiębiorstwa, które wśród coraz większej konkurencji chcą pozostawać atrakcyjnym miejscem pracy, oferują swoim pracownikom benefity takie jak dofinansowania do żłobków lub oferują możliwość pracy zdalnej. ”Work-life balance” jest wartością, która na stałe wrosła w rynki pracy współczesnego świata i nic nie wskazuje, by miało to ulec zmianie. Liberalizacja zasad pracy zatem postępuje.

Firmy dbają o to, aby pracownicy mogli godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe z uwagi na specyfikę pracy, branżę, jednak w porównaniu do czasów sprzed pandemii, obserwujemy znaczącą liberalizację zasad i chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pracującym mamom i tatom – dodaje Katarzyna Gołek

Rodzicielstwo ważne bez względu na płeć

Fakty są jednoznaczne - coraz więcej rodziców na rynku pracy przywiązuje dużą wagę do rozwiązań sprzyjających wychowaniu dziecka, w tym do elastycznego czasu pracy, który ułatwi pogodzenie zobowiązań służbowych z równie ważnymi obowiązkami rodzinnymi.

Często słyszymy pytania o np. zadaniowy model pracy zamiast pracy „od-do”, możliwość odbierania dziecka z placówki edukacyjnej o wybranej porze lub nawet zorganizowaną przez pracodawcę opiekę w formie punktu przedszkolnego – mówi ekspertka 

Niektóre organizacje proponują pracownikom także częściowe dofinansowanie edukacji dzieci, jest to jednak wciąż nieczęsto spotykane. Według badań Eurostatu luka płacowa wynosi w Polsce 4,5 proc. Gorzej prezentują się dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – według nich, różnica między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn wynosi 4,8 proc. na niekorzyść kobiet.