Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rachmistrzowie ruszają w Polskę już w środę. Spis ludności jest obowiązkowy
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 21.06.2021 02:00

Rachmistrzowie ruszają w Polskę już w środę. Spis ludności jest obowiązkowy

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
Biznes Info

W środę (23.06.21) rachmistrzowie zaczną pukać do naszych drzwi, wyjawił GUS. Urzędnicy przypominają także, że w spisie ludności musimy wziąć udział obowiązkowo.

Z informacji GUSu wynika, że rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które do tej pory nie wzięły udziały w spisie za pomocą internetu czy też telefonicznie. Wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe, nie możemy więc odmówić rachmistrzowi podania informacji na nasz temat.

Spis ludności 2021 - jak rozpoznać rachmistrza?

GUS planuje także zabezpieczyć Polaków przed ewentualnymi oszustami. W tym celu poinformował jak rozpoznać czy osoba, która puka do naszych drzwi, jest na prawdę rachmistrzem.

W ekwipunku rachmistrza powinien więc znaleźć się specjalny identyfikator. Na tymże identyfikatorze musi znajdować się imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, logo wojewódzkiego biura spisowego, hologram, numer identyfikatora oraz okres na który został on wystawiony. Niezbędny jest również podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora.

Dla nieufnych są dodatkowe możliwości sprawdzenia tożsamości rachmistrza. Możemy to zrobić przed internet lub przez telefon. W przypadku posiadania dostępu do internetu, możemy skorzystać ze strony https://rachmistrz.stat.gov.pl/. Gdy wolimy sprawę załatwić przez telefon, to musimy zadzwonić na numer 22 279 99 99. Informacjami na temat rachmistrzów dysponuje również policja.

W przypadku spisania się w domu w obecności rachmistrza nie możemy wziąć jednak udziału w specjalnej loterii spisowej, o czym przypomina GUS. Taki profit przysługuje jedynie osobom, które zdecydowały się spisać za pomocą internetu.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i zakończy się 30 września 2021 r.

Tagi: