BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pawlak ostro o PO. Koalicjantów nazwał oszustami

3 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PSL, partia, która przez lata pozostawała języczkiem u wagi, zrewidowała swoją pozycję w polityce. Pomóc w tym miała Rada Naczelna PSL, która zebrała w jednym miejscu najważniejszych ludzi formacji. Jednym z ostrzejszych głosów, był ten Waldemara Pawlaka.

PSL pod rządami Władysława Kosiniaka-Kamysza zdecydowało się na wejście w struktury wielopartyjnej Koalicji Europejskiej. W jej ramach Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Zieloni oraz właśnie Polskie Stornnictwo Ludowe wystartowały razem do Europarlamentu. Pomimo wiekich nadziei na dobry wynik, Koalicja Europejska nie dała rady pokonać PiS, które prześcignęło ją o ponad 7 punktów procentowych.

Wywołało to niemały zgrzyt w środowisku Koalicji i doprowadziło do tego, że w sobotę 1 czerwca PSL ogłosiło start w nadchodzących wyborach parlamentarnych pod szyldem Koalicji Polskiej i opuszczenie Koalicji Europejskiej. Głosy niezadowolenia wśród polityków PSL eksplodowały jednak dopiero podczas niedzielnej Rady Naczelnej PSL. Bez wątpienia największym krytykiem sojuszu z Platformą Obywatelską był właśnie Waldemar Pawlak. Co ciekawe, były wicepremier swoją przemowę udostępnił na Facebooku.

Były lider PSL bezlitośnie o koalicji z PO

Już na samym początku przemówienia Pawlak ostro skrytykował samo wstąpienie PSL do struktur KE. Jego zdaniem "pod światłym kierownictwem reformatorów i progresywistów z Platformy" Koalicja prowadziła walkę nie z PiS, a z Wiosną Roberta Biedronia, o tytuł najbardziej postępowej formacji. Jak dalej podkreślił, skorzystało na tym jedynie PiS, które "rąbało to wszystko, aż gwizdało".

Dalej było jednak jeszcze ciekawiej, kiedy Waldemar Pawlak zaczął oceniać wizje dotyczące startu PSL w wyborach parlamentarnych na jesieni. Jak podkreślił, możliwości są dwie, z czego na drugą "on się nie pisze". Pierwszą jest bowiem budowa Koalicji Polskiej i pod tym szyldem start w wyborach. Drugą - pozostawanie w kooperacji z PO, której to członków nazwał "oszustami", i "proszenie, by nie mówili tych brzydkich rzeczy". Pawlak podkreślił też, że PSL powinno szukać "przyjaciół, którzy z PSL podzielają poglądy".

Albo robimy blok PSL i Koalicja Polska i mamy siłę i odwagę stanąć na własnych nogach, i samodzielnie podjąć tę próbę, i iść podmiotowo. Albo możemy prosić Platformę o to, żeby oni nie byli tacy oszuści, żeby nie mówili tych brzydkich rzeczy w czasie kampanii, żeby byli grzeczni. (...) Dopóki nie będę miał jasności, jaka jest decyzja PSL, to ja się nie zdeklaruję. Jeżeli idziemy razem, jeżeli szukamy przyjaciół, którzy podzielają nasze poglądy, wartości, to wtedy możemy podejmować wspólny wysiłek - mówił Pawlak.

"Albo mamy kręgosłup i jaja, albo się trzęsiemy"

Pawlak w trakcie przemówienia podkreślał, że PSL powinno wziąć się w garść i robić politykę, z której "wynika coś dla Polski". Przestrzegał zebranych przed "mlaskaniem i rozczulaniem się" nad mandatami, bo to prowadzi donikąd.

To nie jest tak, że będziemy się mlaskać i rozczulać, czy będziemy mieli jeden mandat więcej czy pięć mniej. Nie. Albo mamy kręgosłup i jaja i potrafimy robić politykę, z której wynika coś dobrego dla kraju, Polski, Europy, dla ludzi, albo się trzęsiemy, (...) byleby się tylko załapać na byle co - pouczał były wicepremier.

Polityk zauważył też, że wchodząc do KE, PSL wpisało się w "głupawy podział PiS-PO". Dlatego też alternatywą dla tej duopolizacji polskiej polityki ma być Koalicja Polska PSL, do której Waldemar Pawlak chce zaprosić "wszystkich poważnych ludzi, którzy się nie mieszczą w tym głupawym podziale".

Teraz jest pytanie, czy mamy w sobie tyle charakteru, żeby stanąć na własnych nogach, zbudować PSL-Koalicję Polską i zaprosić wszystkich poważnych ludzi, którzy się nie mieszczą w tym głupawym podziale "PiS-Platforma"? Jak ktoś chce być grabarzem i zaprowadzić nasz sztandar do gabloty w PO, to na to się nie piszę - podkreślił były lider ludowców.

4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >