BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Pawlak ostro o PO. Koalicjantów nazwał oszustami

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PSL pod rządami Władysława Kosiniaka-Kamysza zdecydowało się na wejście w struktury wielopartyjnej Koalicji Europejskiej. W jej ramach Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Zieloni oraz właśnie Polskie Stornnictwo Ludowe wystartowały razem do Europarlamentu. Pomimo wiekich nadziei na dobry wynik, Koalicja Europejska nie dała rady pokonać PiS, które prześcignęło ją o ponad 7 punktów procentowych.

Wywołało to niemały zgrzyt w środowisku Koalicji i doprowadziło do tego, że w sobotę 1 czerwca PSL ogłosiło start w nadchodzących wyborach parlamentarnych pod szyldem Koalicji Polskiej i opuszczenie Koalicji Europejskiej. Głosy niezadowolenia wśród polityków PSL eksplodowały jednak dopiero podczas niedzielnej Rady Naczelnej PSL. Bez wątpienia największym krytykiem sojuszu z Platformą Obywatelską był właśnie Waldemar Pawlak. Co ciekawe, były wicepremier swoją przemowę udostępnił na Facebooku.

Były lider PSL bezlitośnie o koalicji z PO

Już na samym początku przemówienia Pawlak ostro skrytykował samo wstąpienie PSL do struktur KE. Jego zdaniem "pod światłym kierownictwem reformatorów i progresywistów z Platformy" Koalicja prowadziła walkę nie z PiS, a z Wiosną Roberta Biedronia, o tytuł najbardziej postępowej formacji. Jak dalej podkreślił, skorzystało na tym jedynie PiS, które "rąbało to wszystko, aż gwizdało".

Dalej było jednak jeszcze ciekawiej, kiedy Waldemar Pawlak zaczął oceniać wizje dotyczące startu PSL w wyborach parlamentarnych na jesieni. Jak podkreślił, możliwości są dwie, z czego na drugą "on się nie pisze". Pierwszą jest bowiem budowa Koalicji Polskiej i pod tym szyldem start w wyborach. Drugą - pozostawanie w kooperacji z PO, której to członków nazwał "oszustami", i "proszenie, by nie mówili tych brzydkich rzeczy". Pawlak podkreślił też, że PSL powinno szukać "przyjaciół, którzy z PSL podzielają poglądy".

Albo robimy blok PSL i Koalicja Polska i mamy siłę i odwagę stanąć na własnych nogach, i samodzielnie podjąć tę próbę, i iść podmiotowo. Albo możemy prosić Platformę o to, żeby oni nie byli tacy oszuści, żeby nie mówili tych brzydkich rzeczy w czasie kampanii, żeby byli grzeczni. (...) Dopóki nie będę miał jasności, jaka jest decyzja PSL, to ja się nie zdeklaruję. Jeżeli idziemy razem, jeżeli szukamy przyjaciół, którzy podzielają nasze poglądy, wartości, to wtedy możemy podejmować wspólny wysiłek - mówił Pawlak.

"Albo mamy kręgosłup i jaja, albo się trzęsiemy"

Pawlak w trakcie przemówienia podkreślał, że PSL powinno wziąć się w garść i robić politykę, z której "wynika coś dla Polski". Przestrzegał zebranych przed "mlaskaniem i rozczulaniem się" nad mandatami, bo to prowadzi donikąd.

To nie jest tak, że będziemy się mlaskać i rozczulać, czy będziemy mieli jeden mandat więcej czy pięć mniej. Nie. Albo mamy kręgosłup i jaja i potrafimy robić politykę, z której wynika coś dobrego dla kraju, Polski, Europy, dla ludzi, albo się trzęsiemy, (...) byleby się tylko załapać na byle co - pouczał były wicepremier.

Polityk zauważył też, że wchodząc do KE, PSL wpisało się w "głupawy podział PiS-PO". Dlatego też alternatywą dla tej duopolizacji polskiej polityki ma być Koalicja Polska PSL, do której Waldemar Pawlak chce zaprosić "wszystkich poważnych ludzi, którzy się nie mieszczą w tym głupawym podziale".

Teraz jest pytanie, czy mamy w sobie tyle charakteru, żeby stanąć na własnych nogach, zbudować PSL-Koalicję Polską i zaprosić wszystkich poważnych ludzi, którzy się nie mieszczą w tym głupawym podziale "PiS-Platforma"? Jak ktoś chce być grabarzem i zaprowadzić nasz sztandar do gabloty w PO, to na to się nie piszę - podkreślił były lider ludowców.

4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

undefined

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]