BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przyglądamy się zarobkom księży służącym w wojsku

29 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Najniższe wynagrodzenie księdza kapelana służącego w Wojsku Polskim, to 5,5 tys. zł, ale kwota ta w niektórych okolicznościach może osiągnąć kilkanaście tysięcy złotych. O duchowe morale polskich żołnierzy dba 123 rzymskokatolickich kapelanów, z czego 109

Według informacji udzielonej posłowi Szłapce przez Wojciecha Skurkiewicza będącego wiceministrem w MON, w Wojsku Polskim służy obecnie 109 kapelanów-żołnierzy i 14 księży cywilnych. Stan ten nie ulega zasadniczym zmianom od roku 2015. 

Jak zostać kapelanem 

Księży gotowych do czynienia swojej posługi w kmaszach nominuje specjalna kościela instytucja - Ordynariat Polowy. To on wyznacza księży, którzy jego zdaniem są odpowiedni do podjęcia służby w wojsku. To jednak nie wszystko. W przypadku gdy ksiądz zostaje także żołnierzem zawodowym, a większość z nich jest właśnie żołnierzami, to kandydat do wojska musi spełnić takie same normy jak zwykli żołnierze, aby móc założyć mundur. 

Można powiedzieć że Wojsko Polskie ma dużo większe możlwiości wpływu na decyzję o tym, jaki ksiądz będzie służył wojsku, niż jest to w przypadku edukacji, gdzie dyrektorowie szkół mają mocniej zawężoną decyzyjność, co do sposobu prowadzenia lekcji przez katechetów, a także wyboru ich samych. 

Zarobki księży kapelanów 

Portal money.pl zapytał Ministerstwo Obrony Narodowej jak wyglądają pensje kapelanów na tle żołnierzy świeckich. Okazuje się, że ich pensje podstawowe są wyższe od średniej krajowej, jednak ich pensje, tak samo jak i droga awansu w strukturze armii, nie różni się niczym od tego w jaki sposób osiągają to zwykli żołnierze. Wojsko Polskie nie traktuje kapelnaów na pozycji uprzywilejowanej. 

Księża kapelani otrzymują uposażenie na zasadach przewidzianych dla ogółu żołnierzy zawodowych. W skład tego uposażenia wchodzi uposażenie zasadnicze, którego wysokość jest uzależniona od zajmowanego stanowiska służbowego, i określona w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 stycznia 2019 r. oraz dodatek za długoletnią służbę wojskową, w wysokości od 3 proc. po 3 latach służby wojskowej do 35 proc. po 35 latach służby wojskowej, określony w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2016 r. - brzmi oświadczenie MON dla portalu money.pl. 

Kapelan w stopniu podporucznika może liczyć na 5520 zł brutto, bez podliczenia czasu stażu wojskowego. Wraz z biegiem lat jak i awansów uposażenie wzrasta tak samo jak w przypadku innych żołnierzy. Tak więc jeżeli kapelan zdobędzie juz stopień podpułkowanika armii Wojska Polskiego, to pensja wyniesie 10998,20 zł przy uwzględnieniu dodatku za odbyte lata służby wojskowej. 

Emerytura kapelana

O emeryturach księży, którzy jednocześnie są wojskowymi zrobiło się dosyć głośno po ujawnieniu wysokości emerytury biskupa polowego Leszka Sławoja Głódzia. W sprawie jego uposażenia emerytalnego MON także zabrał głos: Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (...) jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto.

Ksiądz kapelan podobnie jak reszta wojskowych otrzymuje świadczenia na równych zasadach co reszta żołnieży. Wysokość emerytury jest bowiem ustalana w odnienisieniu do stopnia wojskowego, jaki ma mundurowy odchodząc w stan spoczynku,  a także jaka jego liczba odsłużonych lat.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >