BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przekopanie Mierzei Wiślanej wcale nie takie proste. Zapowiada się blokada inwestycji

29 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Przekop Mierzei Wiślanej powinien zostać wstrzymany - apelują aktywiści i zwracają się do Komisji Europejskiej z pismem w tej sprawie. Tymczasem wiceminister Grzegorz Witkowski “radzi im", żeby “nie skarżyli się na Polskę".

Przekop Mierzei Wiślanej - prace trwają

Przekop Mierzei Wiślanej jest na razie etapie prac przygotowawczych. - Trwa grodzenie i niwelowanie terenu. To dosyć duży obszar. Dopiero po wycince można było zobaczyć, jakie jest ukształtowanie terenu i jaka kubatura ziemi będzie musiała zostać wywieziona - powiedział cytowany przez Money wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Kiedy prace początkowe się zakończą, rusza budowa stanowisk postojowych - najpierw od strony Zatoki Gdańskiej. - Tak aby można było drogą wodną od strony Zatoki wywozić urobek, ale i przywozić wielkogabarytowe elementy stalowe na budowę. Chodzi o to, by inwestycję prowadzić w jak najmniej szkodliwy i uciążliwy sposób dla mieszkańców - opisywał cytowany przez Money.pl wiceminister.

Przekop Mierzei Wiślanej budzi sprzeciw aktywistów, którzy uważają, że inwestycja może zniszczyć środowisko naturalne. Protestują m.in. aktywiści w ramach Obozu dla Mierzei Wiślanej, którzy wysłali list do Komisji Europejskiej.

Aktywiści zwracają się w liście do Virginijusa Sinkeviciusa, komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Komisji Europejskiej. Apelują oni o interwencję i piszą, że mają dowody, których "jednoznacznie wynika, że inwestycja jest nieopłacalna i szkodliwa dla przyrody". Ich zdaniem są znacznie ważniejsze i pilniejsze inwestycje, niż Przekop Mierzei Wiślanej, zwłaszcza w pasie nadmorskim.

Wiceminister ma "radę" dla aktywistów

Do listu postanowił się odnieść wiceminister Grzegorz Witkowski - podaje interia.pl za PAP. Uważa, że argumenty prezentowane przez aktywistów są znane i nie zmieniły się od wielu lat.

Witkowski zapewnia, że rząd jest w stałym kontakcie z instytucjami unijnymi oraz samymi aktywistami. Stwierdził jednak, że "czas dyskusji się już skończył", a inwestycja była poprzedzona wieloma konsultacjami. - Jesteśmy gotowi cały czas wyjaśniać te wątpliwości, ale radziłbym już nie skarżyć na Polskę do organów unijnych - powiedział wiceminister.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >