Przekop Mierzei Wiślanej ma być gotowy w 2022 roku
Obóz dla Mierzei Wiślanej/Facebook
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Przekopanie Mierzei Wiślanej wcale nie takie proste. Zapowiada się blokada inwestycji

Przekop Mierzei Wiślanej powinien zostać wstrzymany - apelują aktywiści i zwracają się do Komisji Europejskiej z pismem w tej sprawie. Tymczasem wiceminister Grzegorz Witkowski “radzi im”, żeby “nie skarżyli się na Polskę”.

Przekop Mierzei Wiślanej - prace trwają

Przekop Mierzei Wiślanej jest na razie etapie prac przygotowawczych. - Trwa grodzenie i niwelowanie terenu. To dosyć duży obszar. Dopiero po wycince można było zobaczyć, jakie jest ukształtowanie terenu i jaka kubatura ziemi będzie musiała zostać wywieziona - powiedział cytowany przez Money wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Kiedy prace początkowe się zakończą, rusza budowa stanowisk postojowych - najpierw od strony Zatoki Gdańskiej. - Tak aby można było drogą wodną od strony Zatoki wywozić urobek, ale i przywozić wielkogabarytowe elementy stalowe na budowę. Chodzi o to, by inwestycję prowadzić w jak najmniej szkodliwy i uciążliwy sposób dla mieszkańców - opisywał cytowany przez Money.pl wiceminister.

Świadczenia socjalne w Niemczech przyprawiają o zawrót głowy. Możemy o nich pomarzyćŚwiadczenia socjalne w Niemczech przyprawiają o zawrót głowy. Możemy o nich pomarzyćCzytaj dalej

Przekop Mierzei Wiślanej budzi sprzeciw aktywistów, którzy uważają, że inwestycja może zniszczyć środowisko naturalne. Protestują m.in. aktywiści w ramach Obozu dla Mierzei Wiślanej, którzy wysłali list do Komisji Europejskiej.

Obóz dla Mierzei Wiślanej

Aktywiści zwracają się w liście do Virginijusa Sinkeviciusa, komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Komisji Europejskiej. Apelują oni o interwencję i piszą, że mają dowody, których "jednoznacznie wynika, że inwestycja jest nieopłacalna i szkodliwa dla przyrody". Ich zdaniem są znacznie ważniejsze i pilniejsze inwestycje, niż Przekop Mierzei Wiślanej, zwłaszcza w pasie nadmorskim.

Wiceminister ma "radę" dla aktywistów

Do listu postanowił się odnieść wiceminister Grzegorz Witkowski - podaje interia.pl za PAP. Uważa, że argumenty prezentowane przez aktywistów są znane i nie zmieniły się od wielu lat.

Witkowski zapewnia, że rząd jest w stałym kontakcie z instytucjami unijnymi oraz samymi aktywistami. Stwierdził jednak, że "czas dyskusji się już skończył", a inwestycja była poprzedzona wieloma konsultacjami. - Jesteśmy gotowi cały czas wyjaśniać te wątpliwości, ale radziłbym już nie skarżyć na Polskę do organów unijnych - powiedział wiceminister.

Wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodobaWiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodobaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Rodzice zmarłej Gabrysi nie mają nawet chwili spokoju. Na rodzinę wylała się fala hejtu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News