BiznesINFO.pl
WOJCIECH ARTYNIEW/SE/EAST NEWS

Wikimedia/Piotr Vagla Vaglowski

Protest pielęgniarek przejdzie przez Warszawę. Zacznie się już jutro

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek nie upłynie w atmosferze świętowania, a protestu pielęgniarek. W zaplanowanej na środę demonstracji biały personel będzie domagać się m.in. zwiększenia płac i działań rządu, mających na celu odciążenie pielęgniarek w wykonywanych obowiązkach. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jutro odbędzie się protest pielęgniarek i położnych

  • Czego domaga się biały personel

  • W jaki sposób rząd mógłby odciążyć pielęgniarki w wykonywanych obowiązkach

Protest pielęgniarek w dniu ich święta

12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Dla białego personelu w Polsce dzień ten nie upłynie jednak w atmosferze święta, a protestu pielęgniarek i położnych (ich święto przypadało 8 maja). 

Planowany na  środę protest organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Demonstracje odbędą się w 18 punktach w Warszawie, ich początek będzie miał miejsce przed Sejmem.

Pielęgniarki i położne domagają się zwiększenia płac, ale nie tylko. Jutrzejszy protest ma na celu również zwrócenie uwagi na problem braków kadrowych, które dały o sobie znać ze zdwojoną siłą w okresie pandemii.

Biały personel oczekuje od rządzących podjęcia działań odnośnie zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych. Z roku na rok liczebność kadry maleje, gdyż młodzi nie chcą angażować się w pracę. Dzięki zmianom, których żądają pielęgniarki i położne, mogłoby udać się ściągnąć do zawodu "świeżą krew" i odciążyć tym samym w wykonywanych obowiązkach osoby obecnie pracujące w tych zawodach. 

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok zwraca uwagę w rozmowie z serwisem Medexpress, że obecnie średnia wieku pielęgniarki to 53 lata, a w perspektywie dekady będzie to 60 lat. 

Szykują się gigantyczne braki kadrowe

Ptok podaje dane z których wynika, że o postęp, jeśli chodzi o likwidację obciążenia pracy białego personelu - w przypadku braku działań - będzie trudno. W najbliższym czasie na emeryturę ma udać się bowiem 10,5 tys. pielęgniarek i położnych, podczas gdy studia kończy 5,6 tys. aboslwentów, a pracę w zawodzie planuje rozpocząć jedynie 3,6 tys. osób.

- Sytuacja jest katastrofalna. Pielęgniarki są wykończone. Pracują na 2 - 3 etaty. Rząd powinien jak najszybciej zwiększyć liczbę pielęgniarek i położnych w Polsce - mówi w rozmowie z portalem szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. 

Ptok zwraca uwagę, że Polska ma jeden z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o opiekę pielęgniarską i położniczą. Ów wskaźnik wynosił obecnie 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców. Jak podkreśla szefowa Związku, jest to porażający wynik, jeśli wziąć pod uwagę starzenie się społeczeństwa i rosnące zapotrzebowanie na usługi pielęgnacyjne, lecznicze czy rehabiltacyjne. 

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podaje również smutne dane z których wynika, że wśród 70 tys. ofiar Covid-19 jest ponad 160 pielęgniarek i położonych.

Protest pielęgniarek w celu zwiększenia płac

Jak wspomniano, podczas jutrzejszego protestu pielęgniarek i położnych pojawią się postulaty zwiększenia płac. Biały personel ma dać wyraz niezadowoleniu wobec przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach, który niebawem ma trafić do Sejmu.

Związkowcy podkreślają, że przyznanie osobom z kilkudziesięcioletnim stażem pracy wynagrodzenia zasadniczego na poziomie o kilkaset złotych niższym niż średnia krajowa będzie dla wielu osób impulsem do odejścia z zawodu bądź do wyjazdu za granicę.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne wynagrodzenie pielęgniarki/pielęgniarza wynosiło pod koniec 2018 roku 5327,64 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >