Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Program Profilaktyka 40 Plus startuje 1 lipca
Maria Glinka
Maria Glinka 25.06.2021 02:00

Program Profilaktyka 40 Plus startuje 1 lipca

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Profilaktyka 40 plus to nowy program, dzięki któremu dorośli będą modli zadbać o swoje zdrowie. Bon uprawnia ich do pakietu bezpłatnej diagnostyki. Jednak niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że na liście brakuje kilku podstawowych badań.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach będzie działał program Profilaktyka 40 plus

  • Jakie badania będzie można wykonać

  • Na jakie braki zwraca uwagę środowisko lekarskie

Profilaktyka 40 plus już od przyszłego miesiąca

Profilaktyka 40 plus ma zachęcać Polaków do zadbania o zdrowie po najgorszych momentach pandemii. W czasie lockdownów dostęp do lekarzy był zdecydowanie utrudniony, co zdaniem specjalistów może prowadzić do ukrytego rozwoju poważnych schorzeń. Naprzeciw tym trudnościom wychodzi rząd i wręcza obywatelom powyżej 40. roku życia bony na bezpłatne badania.

Program Profilaktyka 40 plus startuje już 1 lipca 2021 r. „Bon zdrowotny” będzie można zrealizować zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Każdy zainteresowany wykonaniem pakietu bezpłatnych badań będzie musiał wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta, na podstawie której otrzyma skierowanie.

Jakie badania będzie można wykonać? Profilaktyka 40 plus gwarantuje pakiet pomiarów: ciśnienia, wzrostu, wagi i współczynnika BMI. Bon uprawnia także do wykonania podstawowej diagnozy miarowości pracy serca.

Poza tym Profilaktyka 40 plus obejmuje pakiet ośmiu badań. Uczestnicy programu będą mogli sprawdzić m.in. morfologię krwi, poziom cholesterolu, cukier, mocz i krew utajoną w kale. Dla mężczyzn przewidziano również badanie PSA, które jest pomocne w wykrywaniu raka prostaty.

Eksperci: Profilaktyka 40 plus to krok w dobrą stronę, ale niezbyt śmiały

Badanie Fundacji MyPacjenci dowodzi, że koncepcja wprowadzenia szerokiego pakietu badań diagnostycznych jest potrzebna. Aż 79,8 proc. uczestników ankiety opowiada się bowiem za planem odbudowy zdrowia po pandemii.

Więcej niż trzy czwarte respondentów domaga się zwiększenia dostępności do wczesnej diagnostyki. Z kolei 60 proc. liczy na działania o charakterze prewencyjnym.

Odpowiedzią na te potrzeby ma być Profilaktyka 40 plus. Jednak zdaniem lekarzy pakiet badań zaproponowanych przez rząd jest wybrakowany.

Jerzy Friediger, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przyznał w rozmowie z portalem prawo.pl, że koncepcja jest słuszna, ale Profilaktyka 40 plus powinna zostać uzupełniona o bardziej szczegółową diagnostykę. Ekspert zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia badania płuc, ponieważ to właśnie rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, stoi na stanowisku, że Profilaktyka 40 plus powinna być rozszerzona również o cytologię w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy. Jego zdaniem pakiet powinien obejmować także mammografię, aby jak najszybciej przeciwdziałać rakowi piersi.

Interia donosi, że za poszerzeniem pakietu bezpłatnych badań opowiadają się również wojewoda kujawsko-pomorski, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie darmowego badania TSH.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: zdrowie Polacy