Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Program Pierwsze Mieszkanie. Rząd chce by program ruszył 1 lipca 2023 roku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 22.12.2022 14:18

Program Pierwsze Mieszkanie. Rząd chce by program ruszył 1 lipca 2023 roku

budowa-mieszkanie-kredyt hipoteczny-biznesinfo
Biznesinfo

W rozmowie z czwartkowym “Super Expressem” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podał, kiedy ruszy program “Pierwsze mieszkanie”. W programie nie będzie progu dochodowego.

“Pierwsze mieszkanie” ma być jak 500 plus 

W wywiadzie z “Super Expressem” szef MRiT poinformował, że rząd chce, by program Pierwsze mieszkanie ruszył 1 lipca 2023 roku. Ocenił, że tyle czasu rząd potrzebuje na wdrożenie legislacji. Zapewnił, że równolegle z założeniami programu został przygotowany projekt ustawy.

Program ma na celu wsparcie osób, które nie miały i nie mają mieszkania, a są w stosunkowo młodym wieku (do 45 lat). Musi to być pierwsze mieszkanie.

Buda został spytany o maksymalną wysokość kredytu, który można wziąć ze wsparciem państwa. Jest to "500 tys. zł dla singli, 600 tys. zł dla małżeństw i dla osób wychowujących dziecko". "To są pułapy, które nawet w Warszawie pozwalają na zakup mieszkania. Pamiętajmy, że to jest kwota kredytu. Jeżeli ktoś chce do tego dołożyć wkład własny - to może to zrobić" - zwrócił uwagę.

W programie nie będzie także progu dochodowego. -To drugi program — po 500+ — który ma charakter szeroki, powszechny, bez gwiazdek, zastrzeżeń, który może osiągnąć sukces. Chcemy, żeby w perspektywie trzech lat skorzystało z tego programu 100 tys. osób — stwierdził Buda.

Program "Pierwsze Mieszkanie"

Program składa się z dwóch rozwiązań - bezpieczny kredyt i konto mieszkaniowe. 

Kredyt hipoteczny będzie opierał się na niskim oprocentowaniu 2 proc. Wszystko ponad to będzie przedmiotem dopłaty rządowej ze strony państwa - mogą one trwać nawet 10 lat, zapewnił wcześniej szef MRiT. Po tym okresie raty kredytu będą niższe, a tym samym łatwiej będzie spłacić zadłużenie.

Drugie przewidywane rozwiązanie to konto oszczędnościowe. Comiesięczne wpłaty na konto miałyby wynieść od 500 zł do 2 tys. zł (ich wysokość nie jest wiążąca). Okres oszczędzania ma trwać między 3 a 10 lat. Minister podkreślił, że jeśli ktoś w ciągu pięciu lat przeznaczy zgromadzone pieniądze na cele mieszkaniowe, otrzyma premię.