BiznesINFO.pl
Mabion pracuje nad szczepionką

Unsplash/Hakan Nural

Produkcja szczepionki przez Mabion na skalę przemysłową może ruszyć już w III kwartale tego roku

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mabion zamierza wspomóc międzynarodowe wysiłki na rzecz szybkiego powrotu do normalności po pandemii. Polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne planuje rozpocząć produkcję substancji czynnej dla szczepionki przeciwko COVID-19 w III kwartale 2021 r. Nauko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyzwania stoją przed firmą Mabion

  • Jak będzie wyglądał proces produkowania szczepionki

  • Na czym opiera się współpraca z firmą Novavax

Mabion coraz bliżej sukcesu. Produkcja szczepionki jeszcze w tym roku

Polska firma biotechnologiczna Mabion rozpoczęła pracę nad szczepionką ze spółką Novavax na początku marca. Umowa ramowa dotyczy transferu technologii i prób technologicznych produkcji preparatu.

Reuters podaje, że już niebawem ma rozpocząć się najważniejszy etap współpracy - generowanie substancji czynnej dla szczepionki przeciwko COVID-19. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, przyznał w rozmowie z portalem money.pl, że produkcja na skalę przemysłową może ruszyć już w III kwartale 2021 r.

- O ile mi wiadomo, w firmie trwa w tej chwili transfer technologii produkcji tych szczepionek, który ma zakończyć się do czerwca - zdradził przedstawiciel PFR. Jednak przed firmą Mabion stoi jeszcze wiele wyzwań.

Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion, przyznał, że główny park maszynowy jest już gotowy, choć spółka nadal sprowadza urządzenia niezbędne do produkcji. Maszyny są trudno dostępne, ale Mabion wykorzystuje mocną pozycję przetargową Novavax i sukcesywnie kompletuje brakujące narzędzia.

Umowa między Mabion a Novavax obowiązuje do 31 grudnia 2021 r. Jeżeli współpraca będzie kontynuowana, to Mabion ma zostać włączony do łańcucha produkcyjnego szczepionki amerykańskiej spółki.

Mabion może liczyć także na pomoc z PFR. Portal bankier.pl donosi, że firma zawarła porozumienie w sprawie inwestycji do kwoty 40 mln zł. Te pieniądze mają zostać wykorzystane na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, które umożliwią jej dalszą współpracę z Novavax.

Najpierw Polska, potem Niemcy. Mabion może liczyć na szerokie wsparcie

W polskiej fabryce Mabion ma być wytwarzana substancja czynna w postaci rekombinowanego białka wirusa. Następnie preparat zostanie przetransportowany do Niemiec w workach o pojemności 10 l. Tuż za naszą zachodnią granicą proces produkcji szczepionki będzie finalizowany.

Dlaczego potrzebujemy wsparcia ze strony sąsiadów? Sławomir Jaros z Mabion wyjaśnił, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją białek rekombinowanych zazwyczaj nie dysponują liniami rozlewczymi o wystarczającej wydajności.

Niezbędna jest zatem współpraca z wyspecjalizowanymi firmami. Tego typu podmioty posiadają odpowiednią infrastrukturę do napełniania dużych ilości fiolek w możliwie najkrótszym czasie, co z punktu widzenia zapotrzebowania na szczepionki przeciwko COVID-19 jest kwestią kluczową.

Obecnie do obrotu na terenie Unii Europejskiej dopuszczono cztery preparaty - Pfizer, Moderna, Vaxzevria (nowa nazwa AstraZeneca) oraz Johnson&Johnson. Ostatnia ze szczepionek, którą podaje się tylko w jednej dawce, ma trafić do Polski w połowie kwietnia. Siła ochronna tego preparatu została oszacowana na ok. 70 proc. Immunolog prof. Wiesław Deptuła uspokaja, mówiąc, że „to nie jest mało”. Dla porównania szczepionka przeciwko grypie ma siłę ochronną granicach 65 proc. i skutecznie „ratuje nasze życie”.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >